„Platí, že město Žďár nad Sázavou se chce finančně podílet ve výši 33 procent, nejvýše částkou 23 milionů korun. Kraj vyjde městu vstříc a umožní tělocvičnu využívat i pro činnost tamních sportovních klubů a veřejnosti,“ vyjádřil se Martin Kukla, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku.

Společné financování sportoviště, které bude v majetku Kraje Vysočina, potvrdil i žďárský místostarosta Josef Klement. „Nyní dochází k přípravě projektové dokumentace, a my do této činnosti vstupujeme se svými podněty. Z projektu rovněž vyplyne detailnější rozpočet. Aktuálně stále platí podíl města ve výši 33 procent, ale nejvýše částkou třiadvacet milionů,“ sdělil místostarosta.

Kostelní věž bývá přístupná několikrát do roka.
Věž kostela se letos otevře naposledy poslední srpnovou sobotu

Předběžně je na základě prvních studií multifunkční kryté sportoviště o rozměrech 44 x 25 metrů vyčísleno na více než sedmdesát milionů korun a kraj je zatím připraven jej financovat z vlastních zdrojů. Optimistická varianta říká, že v polovině příštího roku by mohla být hotová projektová dokumentace a ještě během podzimu 2020 by kraj rád vysoutěžil dodavatele stavby. Hotovo by mělo být v roce 2022. Nová tělocvična vznikne na krajských pozemcích v areálu průmyslové školy, jejímž je kraj zřizovatelem.

Podle Martina Kukly by studentům i sportovcům měl být k dispozici prostor, kde půjde provozovat téměř všechny běžné kolektivní sporty, tedy kupříkladu basketbal, házenou, florbal, futsal či volejbal. K dispozici též budou stoly pro stolní tenis, ale i atletické překážky. Jako poslední byla do projektu doplněna na žádost žďárského horolezeckého oddílu lezecká stěna.

Dispozice a rozměry tělocvičny, která v případě potřeby může být rozdělena na dvě tréninkové plochy, mají postačovat pro pořádání národních ligových soutěží, přičemž pro diváky bude navrženo zvýšené sezení s kapacitou asi sto osob.