„Je to pro mě velká satisfakce. Roky jsem strávil na nejrůznějších jednáních. Ale naději jsem neztrácel. Jsem šťastný, že se to nakonec povedlo,“ netajil se radostí Ludvík Hess.

Babybox už je plně funkční, prozatím ovšem bude ve zkušebním provozu. A to až do 6. listopadu, kdy je v plánu jeho slavnostní otevření. „TOKOZ si letos připomíná sto let od založení a den slavnostního otevření, 6. listopadu ve dvanáct hodin, je i dnem narozenin šéfa továrny Vladimíra Chládka. Termín navrhla jeho choť Iveta, která je velkou protagonistkou babyboxů,“ řekl Ludvík Hess, který doufá, že vládní opatření slavnostní akt nepřekazí.

S nápadem zřídit babybox ve Žďáře nad Sázavou přišel Ludvík Hess před pěti lety. Kromě domu s pečovatelskou službou byla vytipována i budova polikliniky, hasičská zbrojnice nebo azylový dům. Ani v jednom případě se nezdařilo plán přivést až k realizaci. Až nabídka majitele továrny TOKOZ dostala babybox do města. „Ostraha je tam nepřetržitě. Okamžitě poté, co někdo do schránky nechtěné lidské mládě odloží, zavolá záchranku,“ popsal záchranu lidského života v praxi Ludvík Hess.

Babyboxy zachraňují v České republice dětské životy od roku 2006. Od té doby do nich bylo odloženo 212 dětí - 115 chlapečků a 97 holčiček. „Ve Žďáře se to konečně povedlo. Teď už bude babybox scházet pouze v Lounech a v Tachově,“ připomenul poslední dvě okresní města bez schránek na nechtěné děti Ludvík Hess.