„Publikace si neklade ambice přinést ucelený obraz o změnách, kterými v průběhu let Sázava prošla, ale chce nabídnout letmé pohledy do historie i současnosti obce. Staré fotografie vybízejí pamětníky zavzpomínat na místa svého mládí a současné fotografie pořízené ze stejného místa umožňují zase mladším zájemcům srovnávat a hodnotit změny, kterými Sázava v předchozích desetiletích prošla,“ vyjádřil se František Ledvinka.

Snímky ze současnosti jsou dílem Milana Šustra, jenž do té doby znal Sázavu spíš jen jako řidič, který jí projíždí. „Když jsem dostal do rukou historické fotografie, u některých jsem se musel s panem starostou radit, protože jsem nevěděl, kde se daná místa nacházejí. A při hledání vhodných míst na focení mi pomáhali i další místní a pamětníci,“ přiblížil Milan Šustr s tím, že na knize pracoval zhruba tři čtvrtě roku a během této doby objevil mnohá zajímavá zákoutí. Ty nyní mohou objevovat i lidé, kteří si novou publikaci zakoupí.

Kniha, kterou lze pořídit například ve žďárských knihkupectvích či na sázavském obecním úřadě za doporučenou cenu 259 korun, nemusí být ale poslední publikací o této obci. „Materiálu máme opravdu hodně, je ale třeba jej prostudovat, vytřídit a seřadit, což je časově velmi náročné. Historie naší obce je ale tak zajímavá a proměny jejích některých částí tak zásadní, že si zaslouží podrobnější zpracování,“ uvedl František Ledvinka.