„Tento projekt jsme připravili ve spolupráci s Krajem Vysočina a Institutem pro informační průmysl Tchaj-wan. Po Žďáře je nyní rozmístěno dvacet stanovišť a malými vysílači. Pokud mají lidé chytré telefony nebo tablety a nainstalují si aplikaci ZDAR4U a zároveň budou mít zapnutý bluetooth, tak je aplikace sama upozorní, na kterém místě se právě nachází a zprostředkuje jim obsah s informacemi o daném stanovišti,“ vysvětlil místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement.

„Je to něco podobného, jako kdyby někdo přišel ke QR kódu a načetl si ho. Tyto vysílače ale fungují až do vzdálenosti dvaceti metrů, člověk nemusí chodit přímo k nim,“ přidal zjednodušený výklad starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.

Turistický ruch je zejména z hlediska přílivu finančních prostředků do regionu velmi důležitý. „V prvním čtvrtletí letošního roku jsme zaznamenali o 22 procent vyšší nárůst turistů. Takovýto průvodcovský systém tomu určitě ještě pomůže,“ zadoufala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fischerová.

Na projektu se kromě města a kraje podílelo také tchajwanské velvyslanectví. „S tchajwanskou stranou spolupracujeme už osm let. Začínali jsme s velmi úspěšnou eAmbulancí, která už má několik desítek tisíc uživatelů. Projektů je více a jedním z nich je právě iBeacon. Žďár je prvním městem, které to bude využívat. Kromě samotného průvodcovského systému umožňuje aplikace i vložení nejrůznějších slev například od příspěvkových organizací města. A mohou se přidat i podnikatelé,“ řekl druhý náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný.

„Ve chvíli, kdy se uživateli zobrazí obsah daného místa, nabídne aplikace i ukázku slevového kuponu, který může návštěvník využít. Stačí, když jej pak ukáže obsluze zařízení, která slevu nabídla a hned ji může čerpat,“ doplnil Václav Jáchim z odboru informatiky krajského úřadu.

Miniaturní vysílače jsou umístěny na Farských humnech, v parku u Ivana, na pěší zóně, u nádraží, na Doležalově náměstí i na náměstí Republiky, u Staré radnice, u Regionálního muzea, na Havlíčkově náměstí, u relaxačního centra, u Domu kultury, na Klafaru, ve sportovním areálu Bouchalky, na naučné stezce kolem Zelené hory a to jak na trase A, tak i na trase B, v areálu žďárského zámku, u poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, u baziliky Nanebevzetí Panny Marie, v areálu Pilák a u hraničního kamene Čech a Moravy.

„Vysílač je většinou na sloupech veřejného osvětlení a je označen cedulkou. Telefon zvukovým signálem ohlásí, že je návštěvník v jeho blízkosti. Informace ke každé lokalitě jsou jiné, někde je více textové části, jinde naopak více fotografií. Některé jsou doplněny videem. Průvodce je zpracován v šesti jazycích – v češtině, angličtině, němčině, francouzštině, tradiční čínštině a zjednodušené čínštině,“ informoval Václav Jáchim.