VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová aplikace ZDAR4U nabízí průvodce i slevy

Žďár nad Sázavou – Žďár nad Sázavou začíná letošní turistickou sezonu s nejmodernějším průvodcovským systémem. Aplikace ZDAR4U je založena na předávána informací prostřednictvím iBeacon vysílačů a Žďár je prvním městem v České republice, které ji využije v souvislostí s turistickou propagací.

31.5.2017
SDÍLEJ:

Vysílače jsou umístěny na sloupech veřejného osvětlení.Foto: Deník / Zelená Křížová Helena

„Tento projekt jsme připravili ve spolupráci s Krajem Vysočina a Institutem pro informační průmysl Tchaj-wan. Po Žďáře je nyní rozmístěno dvacet stanovišť a malými vysílači. Pokud mají lidé chytré telefony nebo tablety a nainstalují si aplikaci ZDAR4U a zároveň budou mít zapnutý bluetooth, tak je aplikace sama upozorní, na kterém místě se právě nachází a zprostředkuje jim obsah s informacemi o daném stanovišti,“ vysvětlil místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement.

„Je to něco podobného, jako kdyby někdo přišel ke QR kódu a načetl si ho. Tyto vysílače ale fungují až do vzdálenosti dvaceti metrů, člověk nemusí chodit přímo k nim,“ přidal zjednodušený výklad starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.

Turistický ruch je zejména z hlediska přílivu finančních prostředků do regionu velmi důležitý. „V prvním čtvrtletí letošního roku jsme zaznamenali o 22 procent vyšší nárůst turistů. Takovýto průvodcovský systém tomu určitě ještě pomůže,“ zadoufala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fischerová.

Na projektu se kromě města a kraje podílelo také tchajwanské velvyslanectví. „S tchajwanskou stranou spolupracujeme už osm let. Začínali jsme s velmi úspěšnou eAmbulancí, která už má několik desítek tisíc uživatelů. Projektů je více a jedním z nich je právě iBeacon. Žďár je prvním městem, které to bude využívat. Kromě samotného průvodcovského systému umožňuje aplikace i vložení nejrůznějších slev například od příspěvkových organizací města. A mohou se přidat i podnikatelé,“ řekl druhý náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný.

„Ve chvíli, kdy se uživateli zobrazí obsah daného místa, nabídne aplikace i ukázku slevového kuponu, který může návštěvník využít. Stačí, když jej pak ukáže obsluze zařízení, která slevu nabídla a hned ji může čerpat,“ doplnil Václav Jáchim z odboru informatiky krajského úřadu.

Miniaturní vysílače jsou umístěny na Farských humnech, v parku u Ivana, na pěší zóně, u nádraží, na Doležalově náměstí i na náměstí Republiky, u Staré radnice, u Regionálního muzea, na Havlíčkově náměstí, u relaxačního centra, u Domu kultury, na Klafaru, ve sportovním areálu Bouchalky, na naučné stezce kolem Zelené hory a to jak na trase A, tak i na trase B, v areálu žďárského zámku, u poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, u baziliky Nanebevzetí Panny Marie, v areálu Pilák a u hraničního kamene Čech a Moravy.

„Vysílač je většinou na sloupech veřejného osvětlení a je označen cedulkou. Telefon zvukovým signálem ohlásí, že je návštěvník v jeho blízkosti. Informace ke každé lokalitě jsou jiné, někde je více textové části, jinde naopak více fotografií. Některé jsou doplněny videem. Průvodce je zpracován v šesti jazycích – v češtině, angličtině, němčině, francouzštině, tradiční čínštině a zjednodušené čínštině,“ informoval Václav Jáchim.

Autor: Helena Zelená Křížová

31.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mäki slaví se smíšenou štafetou stříbro

Děti ze všech sedmi žďárských mateřinek a z pěveckého sboru Sluníčka předvedly vystoupení, která pilně připravovaly po celý podzim.
40

Školky oslavily výročí akademií, diváci zaplnili celý kulturní dům

Do evangelického kostela chodí na Štědrý den i neznabozi

Nové Město na Moravě – Štědrovečerní hry pro děti už mají v novoměstském evangelickém kostele letitou tradici. Ani letos nebude pomyslný řetěz přerušen a početné publikum se může, ještě před tím než usedne k slavnostně prostřenému stolu, pobavit a také i trochu poučit. 

Nemocné Natálce může sbírka pomoci k samostatné chůzi

Malá Losenice, Ždírec nad Doubravou – Nejednu krušnou chvíli už život připravil rodičům čtyřleté Natálky. Holčička se jim narodila v srpnu 2013 a byla velmi krásné a hodné miminko.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ v Nížkově

Žďársko - Žďárský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Žďársku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky ze Žďárska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ v Nížkově.

Obce nabízejí originální vánoční dárky

Žďársko – Hned několik obcí na Žďársku připravilo pro místní patrioty vánoční dárek – nástěnný či stolní kalendář na příští rok.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT