„Nositelem tradic Bystřicka 2017 se stali organizátoři Malého svrateckého maratonu za dlouhodobé udržování tradice tohoto běhu, ocenění jim bude předáno v rámci letošního závodu,“ potvrdil starosta bystřické radnice, která společně s Mikroregionem Bystřicko anketu pořádá, Karel Pačiska. Předání ceny se uskuteční mezi čtvrt a půl sedmou hodinou podvečerní.

Malý svratecký maraton založil František Vojta (1902–1973), doktor přírodních věd, lektor a asistent brněnských vysokých škol, atlet a zakladatel vysokoškolského sportu v Brně. „Do Víru se dostal v roce 1954 jako dělník na stavbě přehrady,“ přiblížil za organizátory vznik běžeckého závodu Zdeněk Šudoma.

Vojta, sám maratonec, pozval a zajistil maratonce z řad svých závodních soupeřů. Tehdy se běh na 32 kilometrů z Víru do Nedvědice a zpět, který se bez přetržky pořádá každý rok a patří k nejstarším vytrvalostním závodům na Moravě, konal pod hlavičkou Tatranu Vír. To byla jednota složená ze stavbařů přehrady. Po dostavění vodního díla závod přešel pod patronaci TJ Jiskra Vír (dnes spolek Jiskra Vír).

Vytrvalostní závod se běhá po silnici za běžného provozu, většinou po asfaltu, jen ve Víru mají závodníci pod nohama dlažební kostky. Do Nedvědice trať klesá po proudu řeky Svratky, převýšení na šestnácti kilometrech je přibližně 50 metrů. „Na začátku Malý svratecký maraton běhalo kolem patnácti až pětadvaceti závodníků, později jich přibývalo, nejvíce jich bylo kolem 160. V posledních letech se účast pohybuje mezi šedesáti až sto běžci,“ dodal Zdeněk Šudoma s tím, že do Víru přijíždějí závodit vytrvalostní běžci z celé republiky i ze zahraničí.