Okna, auta, parapety, chodníky i trávníky budou zanedlouho pokryty špaččím trusem. „Na žďárský Stalingrad přibyla první zhruba stovka špačků. Tradiční ptačí návštěva potrvá čtyři až pět týdnů,“ upozornila místní obyvatele mluvčí Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Kateřina Machová.

Pro mnohé obyvatele Stalingradu je každoroční přílet špačků doslova noční můrou. Stejně jako kavky, i špačci patří mezi největší znečišťovatele této čtvrti. „Nocují tady, jejich trus pokryje všechno, co se dá. Navíc jsou strašně hluční, vřísskají večer i ráno,“ postěžovala si stalingradská obyvatelka Jana Růžičková.

Policie paní Šárku vytahuje z policejního auta, kde seděla půl hodiny bez povšimnutí.
Jak si jedna paní sedla do policejního auta v Křižanově a čekala, co bude

Jiným se naopak ptačí návštěva líbí. „Beru je jako jedny z prvních poslů jara. A to, že kálejí na chodníky, auta, okna i parapety, a že jsou hluční? To je daň za ten kousek přírody, který k nám jejich prostřednictvím přichází,“ usmál se Petr Skalník ze Žďáru nad Sázavou.

Kolik špačků se do města na čas nastěhuje zatím není jasné. Jejich počet se každým rokem o něco mění. „Loni byla početnost hejna odhadem okolo dvacet tisíc, předloňská okolo třiceti tisíc. Největší početnost drží hejno přibližně dva týdny, než se postupně rozpadá a město opouští,“ uvedla Kateřina Machová.