„Mám jednu ze vzácnějších krevních skupin. Před nedávnem jsem absolvovala již dvacátý odběr," říká. Marie začala jezdit na pravidelné odběry po narození svého třetího dítěte. „Při každém porodu si zdravotní sestry označovaly mou kartu, kvůli mé krevní skupině nula minus. Říkaly, že bych pro ně byla cenný dárce," vzpomíná Marie. Poprvé darovala krev v 28 letech.

V její rodině nebyl nikdo, kdo by také chodil na odběry. Marie byla první. Důvodem byla i touha splatit rodinný dluh. „Moje babička byla vážně nemocná. Kdysi jí sada krevních transfuzí zachránila život," vypráví Marie. Tato vzpomínka spolu s faktem, že má vzácnější krevní skupinu, vedla k tomu, že se Marie nakonec rozhodla stát dárcem.

Čtěte také: V Bystřici na Rovinkách vyrostou bytové domy i řadovky

A co je na její krevní skupině tak speciálního? „Je to typ krve, kterou mohou dostat všichni bez ohledu na jejich vlastní krevní skupinu. Jsem tedy univerzálním dárcem," vysvětluje Marie. Všechny odběry absolvovala na Žďársku na novoměstském transfuzním oddělení. „S péčí místních lékařů a sester jsem stoprocentně spokojená. Hlavně chci ocenit sestry na transfúzním oddělení. Kdykoliv mi u lékaře brali krev, vždy jsem slýchala, že nemám vůbec patrné žíly. Ale sestry v Novém Městě si s tím vždy dokázaly poradit," chválí Marie. Na odběry jezdí pravidelně dvakrát či třikrát do roka. „Pokud se nestihnu či zapomenu objednat, stává se, že mi z nemocnice volají, kdy zase přijdu na odběr. Je to právě kvůli typu mé krve, které asi nemívají tolik," dodává.

Marie je pojištěná u Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ta jako i další pojišťovny nabízí dárcům krve mnoho benefitů. Například mohou získat příspěvek na rehabilitační aktivity, léčivé přípravky a doplňky stravy.

Čtěte také: Kraj Vysočina přišel o jednu vesnici o více než pěti stech obyvatelích