Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezletilá dívka skončila namol opilá v nemocnici

Bystřice nad Pernštejnem - Teprve třináctiletá školačka skončila namol opilá v novoměstské nemocnici. Do zdravotnického zařízení putovala rovnou z dětské diskotéky, která se v pátek odpoledne uskutečnila v bystřickém kulturním domě.

19.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv DENÍKU

Tamní pořadatelé ji našli na jedné z toalet. „Záchod byl pozvracený a ona ležela vedle něho. Pořád říkala, že má těžké nohy a že se jí chce spát. Okamžitě jsme zavolali rychlou záchrannou službu, která ji odvezla do nemocnice,“ vzpomínal na nepříjemný zážitek ředitel bystřického kulturního domu Miroslav Špaček.

Alkohol neprodávají

Jak Špaček řekl, když dívku uviděl, měl sto chutí zavolat ostatní děti, aby se na ni šly podívat. „Měly by podle mě vidět, co dokáže alkohol s člověkem udělat. Je to hrozné, když sleduji, jak přibývá školáků, kteří se opíjí. U nás si ale alkohol rozhodně nekoupila. Diskotéka je určena pro děti od devíti do patnácti let, proto tady žádné lihoviny neprodáváme,“ uvedl Miroslav Špaček.

Podle něho se dívka musela opít zřejmě už cestou na akci. „Když sem přišla, byla v pořádku. Nebo se nám tak alespoň jevila. Nebylo na ní vůbec nic poznat. Ale je to možná i tím, že když přišla z venku do tepla a byla tady delší dobu, rozležel se jí alkohol v těle, a proto se jí udělalo špatně,“ zapřemýšlel ředitel kulturního domu a dodal: „Zaslechl jsem, jak se nějaké její kamarádky bavily o tom, že dívka venku pila vodku a kouřila marihuanu. Co je na tom pravdy, ale nevím. Mám to jen z druhé ruky.“

Děti mají totiž podle Miroslava Špačka ve zvyku popíjet alkohol v průběhu diskotéky přímo za kulturním domem. „Někteří nejdou ani dovnitř, jen je zahlédneme, jak do sebe lijí například krabicové víno. Snažíme se proto dělat kontroly i venku, ale na některé věci jsme bohužel krátcí,“ doplnil ředitel.

Školáci, kteří každý měsíc na dětskou diskotéku chodí, musí podle jejích organizátorů odevzdat veškeré věci u vchodu. „Tedy jak batoh, tak i bundu. Nemůže se proto stát, že by někdo pronesl alkohol dovnitř. Dáváme na to opravdu velký pozor,“ zdůraznil Miroslav Špaček, který diskotéky pro děti pořádá v Bystřici nad Pernštejnem už osm let.

Policisté mlčí

Případem se začali zabývat i pracovníci bystřického odboru sociálních věcí a zdravotnictví. „Přizveme k tomu kurátorku a domluvíme si určitě schůzku s rodiči. Na dívku si vyžádáme také zprávu od ředitele základní školy, kam dochází,“ informovala vedoucí odboru Drahomíra Lukšová.

Stejně jako Miroslav Špaček tvrdí i ona, že opilých dětí v Bystřici nad Pernštejnem přibývá. „Tento případ není určitě výjimkou. S alkoholem někteří začínají už ve dvanácti. Je to opravdu alarmující,“ dodala Lukšová.

Věc mají nyní v rukou také policisté. „V současné době probíhá šetření. Žádné bližší informace k tomu ale zatím poskytovat nebudeme,“ uvedl žďárský kriminalista Pavel Kubiš.

------------

S opilou mládeží bojují i v okresním městě

Žďár nad Sázavou - Opilců, kteří ještě nedosáhli ani plnoletosti, přibývá. Jak s tím bojují pracovníci sociálního odboru ve Žďáře řekl Deníku jeho vedoucí Petr Krábek.

Jak postupujete, když na diskotéce nachytáte někoho mladistvého pod vlivem alkoholu?
Policie za naší přítomnosti sepíše záznam a zkontaktuje rodiče, kteří si dítě vyzvednou. Pokud mladistvý vykazuje vyšší stupeň podnapilosti, je přivolána záchranná služba. Policie poté sociálnímu odboru oznámí jména dětí, u kterých byl alkohol zjištěn. S ohledem na věk dítěte a stupeň podnapilosti jsou následně hříšníci společně s rodiči předvoláni na výchovný pohovor ke kurátorovi pro mládež a upozorněni na možnost vzniku problémů. Nebo je rodičům zaslán dopis o zjištěné skutečnosti. V případě, že se jedná v dané věci opakovaně, lze přistoupit k uložení výchovných opatření, případně může být podán podnět k zahájení trestního stíhání rodičů pro ohrožování výchovy mládeže.

Přibývá mladých lidí, kterým není ještě osmnáct let a pijí alkohol?
Obecně se dá říci, že požívání alkoholu stále narůstá a bohužel se odhaduje, že je tomu tak i u mládeže.

Chytili jste při pití alkoholu například i někoho mladšího patnácti let?
Při kontrolních akcích se jedná většinou o mládež starší patnácti let. Ze zdravotnických zařízení jsme ale již byli několikrát informováni o hospitalizaci mladších dětí pro otravu alkoholem.

Bývají mladiství, kteří pijí alkohol, spíše ze sociálně slabších rodin?
Ze zkušenosti z kontrol můžeme říci, že sociální zázemí mládeže nemá vliv na míru požívání alkoholu. Větší roli hrají kamarádi.

Autor: Lucie Kubíková

19.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Pustil do domu cizí ženu, přišel o 63 tisíc korun

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

OBRAZEM: Děti z Vysočánku si pohladily krajtu

Žďár nad Sázavou – Netradiční zážitek za sebou mají děti ze žďárské Mateřské školy Vysočánek. Ve středu dopoledne je navštívilo duo Eden s ukázkou představení s opičkami, pudlíky a hady – krajtou albínskou a hroznýšem královským.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Žďárští hledají stromy svobody

Žďár nad Sázavou – Stromy svobody sázené v přelomových letech 1918-19, 1946-7, 1968 a 1989 chce najít a ošetřit občanská iniciativa Žijeme Žďárem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení