Díky hrám s podtitulem „Je mi jedno za kolik, hlavně, že dřu!“ otestovalo dvanáct osmičlenných družstev plus jeden rozhodčí nejenom svoji rychlost a hbitost, ale i týmovou spolupráci, šikovnost a důvtip.

Připraveno pro ně bylo celkem sedm zábavných disciplín nazvaných Automechanik, Šéf Master ve Sněžném, Kancelářská krysa, Kosmetička, Co shoří, neshnije, Zdravotník! anebo Hurá ke krmelci! Družstva si rovněž mohla vybrat jednu disciplínu, na kterou vsadila žolíka, a ten zdvojnásobil bodové hodnocení za ni. „Soutěžní úkoly jsme vymýšleli podle řemesel, která všichni znají. Přijít na ně bylo jednoduché, posléze jsme ale zjistili, že některé nelze provést tak, jak jsme si je nakreslili na papíře. Sami jsme je zkoušeli na hřišti a zase měnili,“ popsala za pořadatele proces vymýšlení soutěžních úkolů Renata Dvořáková, předsedkyně Sněženského plamínku, což je základní organizace Českého svazu žen.

„Snažili jsme se to nachystat jednoduše, v praxi u toho ale bylo spoustu vysvětlování,“ podotkla v průběhu akce Dvořáková. Sněžné pořádalo Hry bez hranic poprvé. Kromě šesti členek Sněženského plamínku se na organizaci podíleli také jejich rodinní příslušníci.

Zdroj: Deník/ Zlata Ptáčková

Krátce po desáté hodině nastoupila družstva z Daňkovic, Fryšavy, Herálce, Kadova, Křižánek, ze Svratouchu, Sněžného i Sněžného v Orlických horách, žďárské firmy Satt a z Adamova, některé obce navíc postavily do boje po dvou týmech, k prvnímu soutěžnímu klání – automechanik. Spočívalo v kutálení pneumatiky jednou rukou (druhou ruku měl soutěžící u ucha a telefonoval) a posléze házení nářadí do „komína“ vytvořeného ze čtyř pneumatik. Nechybělo převlékání do montérek.

Sestavit družstvo ovšem nebylo v mnoha obcích jednoduché. „Vzhledem k tomu, že dnes máme v Kadově zábavu a většina místních ji chystá, mám tým složený i z lidí z Rychnova a Fryšavy. A všichni společně soutěžíme za Kadov. Jde o skvělé sportovní odpoledne plné zábavy, o výhru vůbec nejde. Je to o kamarádech,“ vyjádřila se kapitánka kadovského družstva Petra Fialová. „Žádná z disciplín nám prozatím moc nešla, snad to vylepší ta poslední, Kosmetička. Na tu sázíme dvounásobný počet bodů,“ odvětila s úsměvem Fialová.

Rak říční.
Rakům neškodí špinavá voda, ale sami lidé

Nelehký úkol vytvořit soutěžní „osmičku“ měli také v Křižánkách, které dosud žádný z předchozích ročníků Her bez hranic nevynechaly. V roce 2015 dokonce v klání nenašly přemožitele. „Bylo to strašně těžké, nemohli jsme sehnat lidi, již by závodili. V týmu máme nakonec většinou samé ženy, chlapy jsou na fotbale,“ poznamenala Adéla Vítková z Křižánek. A na jakou disciplínu si družstvo věřilo a vsadilo žolíka? „Úkol Co shoří, neshnije se nám jevil jako hasičská disciplína. V týmu máme pár hasičů, takže jsme zvolili tuto,“ prozradila Vítková. Nakonec si z ní odnesli šest bodů a v konečném součtu poslední, dvanácté místo.

Putovní pohár nakonec získalo družstvo Fryšavy I, které nasbíralo celkem 74,5 bodů. Druhé skončil tým ze Sněžného a třetí Herálec se 60 body. Desátý ročník her by se měl konat v Kadově, kapitánka kadovského družstva Petra Fialová se sama o pořadatelství přihlásila. Ostatní týmy pak jednohlasně přislíbily svoji účast.

U příležitosti pořádání Her bez hranic se mohli příchozí zapojit také do dalšího dílu Mistroství světa v crazy cross biathlonu s možností bezplatně si zastřílet na mobilní biatlonové střelnici. Pro děti byl dále nachystán skákací hrad a výtvarné dílničky.