Akce organizovaná členy Mathildy jim s tím má pomoci. „Každý rok pořádáme letní soustředění pro nevidomé majitele vodících psů,“ sdělila Blanka Stará, která kromě toho, že je sama nevidomá, v nadačním fondu také pracuje. Účastníci události jsou ubytovaní v hotelu v Přibyslavi. Akce trvá celý týden. „Smyslem je další zdokonalování dovedností jak našich klientů, tak i vodících psů,“ vysvětlila Stará.

Zpěvu písničky se ujal žďárský dětský pěvecký soubor Cvrčci.
OBRAZEM: Olšiakovy sochy bude propagovat písnička i videoklip

Účastníci pocházejí z celé České republiky. „Letos tady máme patnáct majitelů,“ zdůraznila Stará. Nepřijeli však sami, pracují pod specializovaným dohledem pracovníků nadace. „Jsou to instruktorky odborného výcviku,“ podotkla Stará. Ty klientům nadace pomáhají opakovat dovednosti ve vodění. Na to jim však nestačí prostor kolem jejich hotelu, ale podnikají také výlety do okolních měst, mimo jiné i do Žďáru nad Sázavou. „Působíme v běžném městském provozu,“ zdůraznila v souvislosti s tím Stará. To umožňuje účastníkům dosáhnout na cenné zkušenosti, které by při běžném tréninku se psy nezískali.

Co se týče samotných psů, jsou to většinou zlatí retrívři a labradoři. Dříve je fond získával i od soukromých majitelů. „Dnes máme pro tento účel především vlastní chov,“ řekla Blanka Stará. Příprava psa na práci s nevidomými je však nesmírně zdlouhavá. Předchází jí etapa označovaná jako předvýchova.

„Psi tráví čas u dobrovolníků, kde se musí socializovat. Teprve, když dosáhnou jednoho roku života, mohou být zasláni k instruktorkám a cvičitelkám, které je začnou připravovat na jejich budoucí práci,“ sdělila Stará. Následuje tedy šesti až osmiměsíční výcvik vodění jako hlavní dovednosti slepeckého psa. Teprve zhruba po dvou letech je pes konečně připravený na to, aby mohl být předán svému novému majiteli.

Nejedná se přitom o lacinou záležitost. „Cena vodícího psa je 250 tisíc korun,“ zdůraznila Stará. Zájemci však mohou získat finanční příspěvek od státu, pokud splňují dané podmínky.

Schopnosti, se kterými pes přípravu opouští, však odpovídají specifickým potřebám jeho budoucích majitelů, protože je schopný vykonávat v případě nezbytnosti až třicet čtyři různých dovedností, které stanovuje příslušná vyhláška. „Jejich zvládnutí musí pes doložit úspěšným zakončením základní zkoušky ovladatelnosti. Říkáme, že to je taková psí maturita,“ vysvětlila Stará. Další podmínku je zdravotní prověření, které příslušní odborníci zajišťují v prvním roce života i během samotného výcviku.

Není přitom pravda, že každý pes může být automaticky vodícím. Musí splnit řadu kritérií. „Ten pes musí mít určité povahové vlastnosti. Nefunguje to tak, že by se narodil chovné feně a automaticky byl předurčen k tomu, aby z něj byl dobrý slepecký pes,“ dodala Stará. Cesta to tedy není jednoduchá, ale výsledek značně usnadňuje nevidomým život. Organizátoři by akci měli připravit i na příští rok.

Jakub Dostál

Ilustrační foto.
Frekventovaný silniční tah mezi Meziříčím a Měřínem přeruší v létě tři uzavírky