„Začali jsme na podzim loňského roku a za tu dobu jsme divákům představili okolo dvou desítek filmů," řekla ředitelka Novoměstských kulturních zařízení Veronika Teplá.

V Novém Městě se poté, co zastupitelé rozhodli o uzavření stávajícího kina z důvodu velkých finančních nákladů na jeho renovaci, promítá v kulturním domě, ale také na dvorku Horáckého muzea. „Tam jsme umístili letní a zimní kino," řekl Daniel Šimek, zaměstnanec Novoměstských kulturních zařízení.

Hned několik prvních promítání v kulturním domě slavilo velký úspěch. „Zpočátku to byl obrovský boom, chodila k nám spousta lidí, zvláště na animované filmy. Jednou jich přišlo více než dvě stě padesát," pochlubila se Veronika Teplá.

Nízké vstupné

Velký sál kulturního domu je promítání filmů přizpůsoben tak, aby doba v něm strávená byla pro diváky co nejpříjemnější. „Chystáme jim gauče, aby se jim pohodlně sedělo. Ty jsou nejvíce oblíbené. Někteří diváci přijdou i půl hodiny před představením, jen aby na nich chytili místo. A jsou tam také klasické ušáky, houpací křesílka a stolečky. Kdo chce, může si vzít s sebou jídlo a pití," vysvětlil Daniel Šimek. Příprava sálu není pro organizátory nikterak jednoduchá. Zvláště, když přijde více diváků, než očekávali.

„Jednou jsme promítali film Zvonilka a piráti. Vždycky se snažíme to dětem trochu zpestřit, takže já jsem se převlékla za Zvonilku a Daniel byl pirát, měl dokonce místo pravé ruky železný hák. A tak jsme je vítali. Jenže jsme trochu podcenili návštěvnost, měli jsme nachystané sezení pro stovku lidí, a pořád přicházeli další a další. Tak jsme museli přidávat křesla a Dan je přitahoval tím hákem, což se zvláště dětem velice líbilo," popsala jednu z improvizací, kterou museli organizátoři narychlo zrealizovat, Veronika Teplá.

Diváci si rovněž pochvalují vstupné, které není tak vysoké, jak tomu bývá v klasických kinech. „Máme docela příjemné ceny na dětské představení je to třicet korun, takže když jde rodina na filmové představení, tak ji to nezruinuje," řekla ředitelka Veronika Teplá.

Třicetikorunová položka je oproti cenám za filmová představení v okolí skutečně nízká. Kino Vysočina v nedalekém Žďáře nabízí vstup okolo sta korun, multikina ve větších městech jsou ještě o něco dražší. Nízké vstupné na novoměstská filmová představení je sice velkou výhodou, na druhou stranu si ale tamní diváci musí odpustit premiérové filmy i 3D projekci.

„Byla jsem s dětmi v novoměstském kulturním domě na promítání už třikrát. Nám vůbec nevadí, že nejde o premiérová představení. Je to takové trochu jiné kino. Ale Anička i Honzík jsou tam velmi spokojení. Oba chodí ještě do školky a je jim v podstatě jedno, na co se dívají. Hlavně že je to pohádka. Navíc jim s sebou můžu vzít svačinu a pití, takže nemají hlad ani žízeň. Rozvalují se na gauči, ukusují rohlík a spokojeně koukají na film," řekla Karolína Pechová, maminka dvou předškoláků.

Organizátoři jsou si nedostatku novoměstského kina vědomi, ovšem nemyslí si, že by na filmy do „kulturáku" mělo kvůli tomu přijít méně diváků. „Vzhledem k tomu, že je kino ve Žďáře a multikina v Jihlavě a v Brně, myslím si, že na premiérové filmy si tam lidé mohou kdykoliv zajet. Není to tak daleko," podotkla Veronika Teplá.

Kulturní dům se nebrání ani promítání filmů na přání. „Kdyby měl někdo dobrý nápad, ať přijde nebo napíše a dá nám vědět. Máme už přesně určené termíny. Třetí neděle v měsíci je výhradně pro rodiče s dětmi. Každé třetí úterý v měsíci dáváme nějaký novější film a první úterý v měsíci patří artovým a českým filmům," nechala se slyšet Veronika Teplá.