Na webových stránkách www.ceskehrbitovy.cz, které tuto službu nabízí, si nyní nejen netínští obyvatelé, ale také lidé na celém světě mohou vyhledat podrobné informace o jednotlivých hrobech včetně jmen zesnulých, i další zajímavosti související s netínským hřbitovem.

„Znamená to pro nás, že hřbitov už nemáme klasicky rozkreslený na papíře, ale jednotlivá hrobová místa jsou nasnímkovaná pomocí dronu a takto přenesena do mapy hřbitova. Okamžitě máme jasno, který hrob čí je. A dohledat na webových stránkách si to může kdokoliv, jsou tam i fotografie jednotlivých hrobových míst. Je to služba nejen pro obec, ale také pro širokou veřejnost,“ vysvětlila starostka Netína Pavla Krejzlová.

Z Kraje Vysočina lze na zmíněných webových stránkách zatím najít místa posledního odpočinku pouze tří obcí. Kromě Netína na Žďársku se tam prezentují ještě Chřenovice na Havlíčkobrodsku a Vilanec na Jihlavsku.

Na mapce jednotlivých hřbitovů je možné vyhledat konkrétní hrobová místa, k nimž je připojena fotografie hrobu a seznam zesnulých s datem jejich narození i úmrtí. „Pomáhá to i při vyhledávání předků. Člověk nemusí nikam jezdit, jednoduše si to najde na internetu,“ připomenul další z výhod Karel Štědrý ze Žďáru nad Sázavou, který se už léta zabývá genealogií.

Mezi další zveřejněné informace na internetovém portále patří také zprávy o tom, která hrobová místa jsou právě volná a k pronajmutí. „Člověk si tak může vybrat, vedle koho bude po smrti ležet,“ rozesmál se Karel Štědrý.

Zmíněná aplikace usnadňuje mimo jiné i nezáživné administrativní procesy, s nimiž se musí každá obec potýkat. „Právě teď nám končí smlouvy na pronájme hrobových míst a my musíme připravit nové. Je to tři sta sedmdesát smluv, které musíme nachystat a rozeslat. Díky pasportu ale víme nejen to, komu hrobová místa patří a kdo má či nemá uhrazený nájem, ale také přesné rozměry jednotlivých hrobů. To nám práci usnadňuje, takže jsme schopni smlouvy nachystat rychleji,“ pochválila aplikaci netínská starostka.