Krajští hasiči v souvislosti s počasím evidovali třináct výjezdů do středečních odpoledních hodin na celé Vysočině „Středa byla oproti předchozím dnům v dopravě klidnější,“ konstatovala mluvčí Petra Musilová.

Na Žďársku pak nemuseli zasahovat vůbec. „Technickou pomoc v souvislosti se sněhem jsme poskytovali především na Havlíčkovbrodsku,“ dodala Musilová.

Ve městech regionu začali technici s odklízením nahrnutého sněhu při krajnicích, parkovištích a chodnících. Sníh je nutné začít strhávat i ze střech, jako tomu bylo například v případě žďárské firmy Žďas ve Žďáře nad Sázavou.

O úklidu nadílky ve městech jednali i poslanci. Majitelé rodinných domků, činžáků i družstevníci už příští zimu by totiž neměli nést odpovědnost za stav chodníků, které přiléhají k nemovitostem. Podle schváleného návrhu zákona za případné škody způsobené nevyhovujícím stavem chodníku má odpovídat vlastník komunikací.

Poslanci se tím po roce vrátili k návrhu senátora Jaroslava Kubery (ODS). „My jsme ve zvláštním stavu, kdy je majitel přilehlé nemovitosti odpovědný za úraz, který vznikne neschůdností cesty, ačkoli ta mu nepatří,“ konstatoval Kubera.

Připomněl, že občané sice nejsou ze zákona povinni komunikaci uklízet, ale jsou za ni odpovědni. Což v praxi znamenalo, že pokud si na zamrzlém chodníku u rodinného domku někdo zlomil nohu, na vlastníku nemovitosti mohl vysoudit značnou částku za ublížení na zdraví.

Bude hodně mrznout

Česko čekají do konce týdne mrazivé noci. Bude kolem –11 stupňů Celsia, ve vyšších polohách mohou teploty klesnout až k –20 stupňům. Postupně oteplovat se začne počátkem příštího týdne.