„Odhaduji, že je to u nás stejné jako v ostatních městech – poplatky za své psy podle mě platí tak dvě třetiny těch, kteří by měli,“ říká žďárský starosta Jaromír Brychta. S těmi, kteří tak nečiní, si potom poradí městští strážníci. „V případě, že policisté při kontrole zjistí, že pes nemá známku, mohou majiteli udělit blokovou pokutu,“ popsala případné sankce Lenka Strnadová z finančního odboru žďárského městského úřadu.

Za každého psa v rodinném domě obyvatelé okresního města platí ročně tři sta korun. Lidé mající psího kamaráda v bytě pak devět set korun. Žďárské důchodce přijde vlastnictví psa na pouhé dvě stokoruny.

S neplatiči poplatků za psy nemají výraznější potíže v menších obcích na Žďársku. V Novém Veselí, kde je zaregistrováno sto dvacet pět psů, se s problémem vypořádali svérázně.

„U nás nějaké neplacení poplatků ani fungovat nemůže. Lidé nechodí hradit poplatky na obecní úřad, ale jednotliví zástupci obce mají své rajony, které si sami hlídají, a poplatky tam potom vybírají,“ informoval starosta městyse Ivo Jonák.

V Polničce mají zhruba sto dvacet psů, ze něž platí důchodci stokorunu, ostatní pak sto padesát korun za rok. „S tím, že by někdo nechtěl zaplatit, výrazné problémy nemáme. Vše je ale ošetřeno přísnou obecní vyhláškou,“ tvrdí starosta obce Bohumil Cempírek.

Před nedávnem však v Polničce řešili problém mladého odloženého psa, pravděpodobně německého ovčáka. „Někdo ho uvázal na okraji naší vesnice, byl tam chudák zřejmě už dva dny, lidé se k němu báli jít, měli obavy, aby je třeba nepokousal. Nakonec jsme ho museli odvézt do útulku ve Žďáře nad Sázavou a platíme teď na něj poplatek čtyřicet korun denně,“ popsal starosta obce Bohumil Cempírek.

Skončí v útulku

Psi, kterých se majitelé zbavují, nebo ti, jež utečou a potulují se potom po městě, končí obvykle ve žďárském útulku nacházejícím se při hotelu Grunt. Ten vlastní rodina Sojkova a město na jeho provoz přispívá vždy dvě stě tisíc korun ročně. Toulaví nebo opuštění psi jsou do něj převezeni většinou poté, co obyvatelé města zvíře zahlédnou a nahlásí jeho výskyt městské policii.

„Naši strážníci jsou na odchyt psů jednak speciálně vyškoleni, a pak mají také odpovídající vybavení jako je například odchytová tyč, ochranné rukavice, síť a narkotizační puška. Tu ale používá pouze veterinář,“ popsal zástupce velitele městské policie Luboš Skřivánek. Za letošní rok byli do psince převezeni celkem tři psi, pro všechny se ale následně dostavili jejich majitelé.

Lidé, kteří by si chtěli domácího mazlíčka z útulku osvojit, si jejich nabídku mohou prohlédnout na webových stránkách žďárské městské policie. Pak si vybraného psa mohou dva dny ponechat doma na zkoušku.

Pokud si zájemci pejska oblíbí a rozhodnou se si jej ponechat, budou na celý jeden rok osvobozeni od placení poplatků. „V tom se snažíme jít lidem příkladem. Naše rodina má už dva psy z útulku. Jednoho jsme si vzali v roce 2000 a teď ho má dcera na vsi. Dalšího jsme si domů dovezli tuto neděli, je to zřejmě nějaký kříženec dlouhosrstého jezevčíka,“ svěřil se žďárský starosta Jaromír Brychta.

-----------------

Kolik evidují psů?

Žďár nad Sázavou - 1394

Velké Meziříčí - 922

Nové Město na Mor. - 810

Bystřice nad Pern. - 626*

Svratka - 199**

Nové Veselí - 125

Polnička - 120

Počet psů ve vybraných městech a obcích okresu Žďár nad Sázaovu.
* počet poplatníků, nikoliv psů
** počet vydaných známek, nikoliv počet psů
Zdroj: obecní a městké úřady

-----------------

Psa si dobře hlídejte, za jeho útěk zaplatíte

Odchyt psů ve žďárských ulicích není pro tamní strážníky nic výjimečného. O tom, jak v těchto případech postupují a co se s nalezenými zvířaty po odchytu děje, hovořil v krátkém rozhovoru pro Žďárský deník zástupce velitele městské policie Luboš Skřivánek.

Jak často k odchytu psů v okresním městě vyjíždíte?
To je různé. Někdy je to dvakrát do týdne a pak je také například období, kdy je odchytáváme třeba dvakrát do měsíce.

Jak se o zatoulaných psech dozvídáte? Nacházíte je při pochůzkách, nebo vám lidé sami volají?
Většinou nám lidé volají a my vyrážíme, kam řeknou.

Používáte při odchytu nějaké speciální pomůcky?
Ano. Máme například speciální ochranné rukavice, odchytovou tyč, síť a narkotizační pušku. Tu ale používá pouze veterinář, se kterým máme dohodu.

Museli jste ji už někdy při odchytu použít?
Co si vzpomínám, tak zatím ne. I když jednou už jsme ji využít chtěli. Po Žďáře totiž delší dobu pobíhal velký pes, kterého nebylo možné odchytnout. Nakonec se to ale podařilo i bez pušky.

Co se se psy po odchytu děje?
Pokud mají ochrannou známku a nám se podaří dohledat majitele, tak jsou jim zvířata vrácena. Pokud ho ale nenajdeme, putují psi do žďárského útulku, kde si je majitelé mohou vyzvednout. Samozřejmě až po domluvě s námi.

Jaká pokuta hrozí majitelům, když jim uteče pes?
Řešíme to buď domluvou, nebo pokutou až ve výši jednoho tisíce korun.