Potíže s garáží Pavla Roubínka začaly, když si ji loni v květnu pronajal zájemce. „Uzavřeli s mým synem smlouvu, nájemník měl velký zájem garáž následně odkoupit," řekl Pavel Roubínek starší, otec majitele garáže. Ten se na základě plné moci kvůli synově časové vytíženosti záležitostem kolem garáže věnuje.

„Pronajímatel telefonoval, že ve vedlejší garáži je hlahol, že se tam zdržují bezdomovci. Na tom prodej ztroskotal," řekl Roubínek. Luboš Kodrík, který chtěl koupit Roubínkovu garáž, měl potom už strach tam nadále auto parkovat.

„Potkal jsem je tam asi třetí den, co jsem v té garáži parkoval. Šel jsem zrovna pro auto, vrata sousední garáže byla dokořán, lidi tam polehávali po zemi. Některé znám dokonce od vidění, vím, že jsou bezdomovci. Vzdal jsem to kvůli nim. Kdyby tam někdo opravoval auta, tak mi to nevadí, ale takhle jsem si řekl tady auto tedy nenechám," vysvětlil Luboš Kodrík. „Už mám jinou garáž, ale tato by mi bývala vyhovovala víc, je to škoda," dodal zájemce o koupi.

Pavel Roubínek městské policii nahlásil, že bezdomovci garáž sousedící s Roubínkovou obývají, dělají tam nepořádek, rozdělávají otevřený oheň a v rozporu s kolaudačním rozhodnutím používají plynový vařič. „Co kdyby tam propan-butan vybuchl?" poznamenal Roubínek starší.

Městská policie ale jen tak lidi ze sousedovy garáže vyhnat nemůže. „Na místo vyjela hlídka, jež věc zadokumentovala. Protiprávní jednání jsme ale na místě nezaznamenali. Věc jsme postoupili stavebnímu odboru městského úřadu," sdělil vedoucí žďárské městské policie Martin Kunc.

Konflikt se stavebním zákonem neshledali ani lidé z městského stavebního odboru. Ti bezdomovce v objektu nepřistihli, a ze situace se z hlediska Pavla Roubínka stal jakýsi začarovaný kruh.

Majitelku sousední garáže zastupuje manžel Josef Šteidl. Ten tvrdí, že v garáži se nebydlí. „Nevím vůbec nic o tom, že by garáž někdo obýval. Pronajímáme ji ke garážování," tvrdí Josef Šteidl.

Dle zápisu městské policie z kontroly v květnu byl kolem garáže pořádek, uvnitř ustlaná postel, zameteno, plynová bomba ani ohniště tam nebyly. Dále v zápisu stojí, že garáž má pronajatou Antonín Nový a že tam žije s Magdalenou Pečínkovou. „Není to zvláštní? Podle strážníků tam ten člověk žije, podle úřadu zase ne," poznamenal Pavel Roubínek.

Stavební odbor pak ohledně kontroly uvádí, že Nový s Pečínkovou garáž užívá a nacházejí se tam věci, co měl Nový předtím v azylovém domě, kde mu skončila smlouva.

Podle Roubínka i Kodríka se v garáži zdržuje někdy i sedm až osm lidí. Při další kontrole okolí loni v září tam strážníci zastihli dalšího muže, co stejně jako Nový měl trvalé bydliště hlášené v městském úřadě. Dle hlídky tam všichni tři jedli, v garáži byla matrace. „Děláme, co dělat můžeme, máme na starosti veřejná prostranství. Garáž je smlouvou řádně pronajatá, a je soukromým majetkem, nemůžeme jít dovnitř. Zjištění zadokumentujeme. Co podle stavebního zákona nejsme kompetentní řešit, postoupíme stavebnímu úřadu," dodal vedoucí městské policie Martin Kunc.

Stavební odbor zase pracuje s výsledky vlastní kontroly a garáž může posuzovat jen coby objekt jako takový. Ale ne chování lidí, co se tam zdržují, pokud není ohrožen život či zdraví osob nebo zvířat.

„Můžeme vstoupit jen kvůli kontrole. S tím, že tam údajně lidé bydlí, nic udělat nemůžeme. Garáž nemá narušenou statiku, úpravy na objekt k bydlení tam nebyly provedeny třeba kuchyňská linka nebo toaleta. Tím naše pravomoc končí. To, že je uvnitř matrace nebo vařič, ještě z garáže nedělá objekt k bydlení," řekla Libuše Pitková, vedoucí městského stavebního odboru.