„V současné době se používají standardní zařízení, která jsou určena k ošetření velkých kloubů. Nástroje jsou velké a těžké, což naši práci někdy komplikuje, například neumožňuje zacílit správně osteosyntetický - podpůrný materiál,“ popsal situaci primář novoměstské ortopedie Jaroslav Pilný. Ten je předním odborníkem na ortopedii ruky, čemuž se věnuje i v novoměstské nemocnici, kde působí od roku 2015.

Novoměstské školicí centrum, jehož vznik loni podpořil Výbor České společnosti pro ortopedii a traumatologii pohybového aparátu a začalo fungovat letos v lednu, slouží jako specializované nadregionální pracoviště k ošetření jak akutních úrazů ruky a zápěstí, tak řešení následků po úrazech či při degenerativních poškozeních kloubů ruky. Mezi nejčastější výkony patří operace artroskopie zápěstí a drobných kloubů ruky, záchranné operace při těžkých úrazech ruky, které umožňují pohyb, řešení artrotických poškození drobných kloubů či korekční výkony na kostech na šlachovém aparátu. Operace jsou prováděny pacientům z celé republiky. Za necelý rok tam kupříkladu lékaři provedli přes 300 zákroků v oblasti ruky - zápěstí a loketního kloubu.

„Naše pracoviště přebírá po konzultaci pacienty, které jiná pracoviště jak personálně, tak přístrojovým vybavením nejsou schopna ošetřit. Dále poskytujeme možnost stáží v tomto oboru lékařům z celé republiky. Mohou být před atestací u oboru ortopedie a traumatologie pohybového aparátu nebo také při celoživotním vzdělávání. Vzhledem k vysoké koncentraci specializovaných výkonů naše pracoviště spolupracuje na vývoji dlah a šroubů k ošetření úrazů v oblasti ruky a zápěstí,“ popsal zaměření školicího centra primář ortopedie a zároveň jeho odborný garant Jaroslav Pilný.