„Konkrétně se jedná o laparoskopické nůžky a laparoskopický bipolární elektrokoagulační grasper. Toto vybavení využijeme především při laparoskopických operacích ledvin, výhledově také při laparoskopických operacích prostaty,“ vysvětlil novoměstský urolog Jiří Janů. „Jedná se o speciální preparační nástroje na oddělování či přidržení tkání, zatavení cév, zastavování krvácení a podávání,“ dodal lékař.

Na patologickém oddělení díky grantu 52 289 korun zase pořídí speciální přístroj, který zjednoduší vyšetření odebraných vzorků prostaty.

„Zhoubné nádory prostaty, které jsou radikálně operovány na urologickém oddělení nemocnice, jsou následně zpracovávány na patologicko-anatomickém oddělení za účelem stanovení přesného rozsahu nádorového onemocnění a k rozhodnutí o další léčbě či sledování pacienta. Pro takové vyšetření jsou standardní výbavou klasická mikroskopická podložní sklíčka, která nepojmou celou tkáň prostaty. Nový postup umožňuje zhotovit mikroskopický preparát s celým odebraným vzorkem – v případě prostaty na jednom sklíčku uvidíme řez celou prostatou. Pokud byla celá prostata odebrána, museli jsme běžně vyšetřit 35 a 50 mikroskopických preparátů, sklíček. Díky novému přístrojovému vybavení budeme vyšetřovat pouze deset takových preparátů. Nový diagnostický přístup také umožní přesnou lokalizaci nádoru, případně jeho šíření mimo prostatu a porovnání operačního nálezu s výsledkem magnetické rezonance,“ přiblížil primář novoměstské patologie Jan Brázdil.

Nadační fond Muži proti rakovině je český partner mezinárodní organizace Movember. V listopadu si muži po celém světě nechávají symbolicky narůst knír, aby podpořili výzkum a prevenci rakoviny prostaty a varlat. „Loni se do akce připojila také naše nemocnice. Na konci listopadu jsme uspořádali na recepci chirurgie charitativní skupinové holení. I díky této události a našemu internetovému Movember týmu jsme pro nadaci Muži proti rakovině získali částku 50 848 korun. Snad i díky této aktivitě se na nás při schvalování grantů usmálo štěstí,“ poznamenala mluvčí nemocnice Tamara Pecková.