Každý den jsou pro dlouhodobě nemocné v Novém Městě na Moravě připraveny nejrůznější aktivity. „Pravidelně cvičíme a používáme nejrůznější pomůcky. Tyče, žebřiny a také balóny, které se naším klientům líbí, jsou barevné a měkké. S nimi trénují mimo jiné i jemný úchop, to aby neztratili schopnost jemné motoriky,“ popisuje jednu z pravidelných činností fyzioterapeutka z oddělení dlouhodobě nemocných, Jaroslava Doubková.
Jemná motorika u lidí odkázaných na dlouhodobou hospitalizaci se zdokonaluje i jiným způsobem. Stačí k tomu obyčejné dřevěné puzzle nebo hry, při nichž je důležitá pozornost, soustředění a šikovné ruce.
„V podstatě jsou to hry pro děti, ale staří lidé si na nich jemnou motoriku taky velmi dobře procvičí. A baví je to,“ říká Jaroslava Doubková.
Cvičení je pro nemocné i forma skupinové terapie a společenská záležitost. „Vyjdou ven z pokoje a setkají se s jinými pacienty, mohou si s nimi popovídat. Snažíme se, aby naše cvičení nebyl jen suchý dril, často se při nich i společně zasmějeme,“ dodává.
Cvičení se koná každý den po snídani. Každá skupinka má vyhrazených patnáct až dvacet minut. Ne všichni pacienti z oddělení dlouhodobě nemocných se ovšem podobných setkání mohou účastnit. „Ve vybraných skupinách jsou pouze ti, kteří to zvládnou. S ostatními cvičím samostatně na pokojích," vysvětluje fyzioterapeutka.