Získaly 1,4 miliardy korun. Jejich vedení odhaduje, že se na Vysočině k lékařské výzvě přihlásily asi dvě třetiny lékařů. Pokud všichni odejdou, hrozí uzavření řady oddělení. Podle hejtmana Jiřího Běhounka zatím není jasné, zda případné zrušení provozu nebude posouzeno jako nesplnění podmínek udělení dotace.

Připravit se na řešení situace po případném odchodu lékařů z nemocnic je podle Běhounka zatím prakticky nemožné. „Zatím není jasné, kolik ze signatářů výzvy skutečně podá platnou výpověď a ukončí pracovní vztah ke krajským nemocnicím. Krizový scénář můžeme začít tvořit až začátkem roku, až budou na stole všechny výpovědi," řekl hejtman.


Z 675 lékařů v krajských nemocnicích na Vysočině vyjádřilo podporu výzvě Děkujeme, odcházíme 452 lékařů. Například v Novém Městě na Moravě a v Pelhřimově výzvu podporuje 80 procent lékařů. Přesto, že protest lékařů podle Běhounka nesměřuje prioritně proti kraji jako zřizovateli nemocnic, ale hlavně proti úhradové vyhlášce, odměňování lékařů a nevyhovujícímu nastavení vzdělávání mladých lékařů, budou problémy s odchody lékařů dopadat na lidi v regionech.


„Zatím se příliš nemluví o zdravotních pojišťovnách. Ale pokud nemocnice nebudou schopny zajistit plnohodnotnou službu pacientům, nebudou ji moci nabídnout ani zdravotním pojišťovnám. Jejich klienti, kterým jsou měsíčně strhávány z platů a mezd odvody na zdravotní pojištění, budou ošetření a plnění ze strany pojišťovny požadovat," upozornil Běhounek, jenž je zároveň předsedou zdravotnické komise rady Asociace krajů ČR.


Jednou z prvních dobrých zpráv je podle Běhounka dohoda Asociace krajů ČR s premiérem Petrem Nečasem o spolupráci krajů při změnách v nemocniční lůžkové péči. Peníze, které po reorganizaci zbudou, by měly jít na platy zdravotníků. Stejně tak i případné vyšší výběry pojistného, jehož výsledky v posledních měsících nechá vláda analyzovat. „Druhou pozitivní zprávou je ochota ministerstva zdravotnictví řešit kvalifikační smlouvy a vzdělávání mladých lékařů tak, aby již nebyli v nerovném postavení vůči platnému systému," dodal hejtman.