Tyto případy se totiž skutečně staly, a to v zařízeních, kde by to možná ani nikdo nečekal - v nemocnicích.
Realita je totiž skutečně drsná: ani jedno zdravotnické zařízení na Vysočině nemá ochranku. Nemocnice v Pelhřimově, Novém Městě na Moravě, Havlíčkově Brodě, Třebíči a Jihlavě proto v případě krizové situace postupují stejně – volají policii.
Aspoň částečnou výjimkou jsou v tomto směru jihlavská a brodská nemocnice. V jihlavské na kamery došlo po opakujících se krádežích, v brodské je instalovali po „heparinové“ aféře s Petrem Zelenkou. „Máme 21 kamer umístěných ve vnitřních prostorách budovy,“ uvedla mluvčí brodské nemocnice Petra Černo. Kamery však nesmějí být v ambulancích nebo na oddělení. Pacienti totiž mají právo na soukromí.
I přesto se nemocnice v loňském roce nevyhnula několika případům, kdy personál na recepci obtěžovali podnapilí lidé, nebo agresivní útočník s nožem. „Kritické situace zvládáme společně s havlíčkobrodskou městskou policií nebo Policií ČR,“ doplnila Černo. Muži v uniformách jsou schopni zasáhnout do několika minut po nahlášení.
Kromě toho má brodská nemocnice svoje předpisy, které lékařům a sestrám stanovují, jak v podobných situacích reagovat.
Svá bezpečnostní opatření má nastavené i pelhřimovské zdravotnické zařízení. „Všechny vchody do jednotlivých pavilonů se uzamykají v pevně stanovenou večerní hodinu,“ informovala vedoucí kanceláře ředitele Jana Horáková.
„Zaměstnanci jsou obezřetní při pohybu cizích osob v areálu mimo návštěvní dobu,“ dodala. Nepopřela ale, že i přesto se v minulosti stalo několik mimořádných událostí, které byly na hraně. „Zdravotníci je však zvládli sami,“ řekla Horáková.
Nepříjemný zážitek má za sebou ředitel jihlavské nemocnice Jan Procházka, který si je vědom, že zdravotnický personál hlavně v příjmových ambulancích je dennodenně verbálně i fyzicky napadán.
„Před několika lety, když jsem sloužil právě na příjmové ambulanci chirurgického oddělení v ústavní pohotovostní službě, jsem byl napaden mužem, který útočil s nožem v ruce,“ vzpomíná. „Musel jsem se ubránit sám. Nůž mám samozřejmě ve své sbírce schovaný,“ prozradil.
V třebíčské nemocnici využívají na občasné hlídání služby soukromé firmy SOBES. „Je to však pouze v noci a jenom namátkově,“ podotkl technický náměstek nemocnice František Kalina. V případě potřeby se obrací buď na zmíněnou firmu, nebo na policii.
Závažná událost se v třebíčském zařízení zatím nevyskytla, zaměstnanci se potýkají hlavně s krádežemi a dotěrnými bezdomovci či opilci.
Na scénu jako vystřiženou z akčního filmu určitě nezapomenou zdravotníci z nemocnice v Novém Městě na Moravě na Žďársku.
Vloni tam dvaašedesátiletý pacient napadl personál s nožem v ruce. S holýma rukama se mu postavil sanitář Radek Vaculík. „Rozzuřený pacient se tvrdě dožadoval propuštění z nemocniční péče. Sestry se jej snažily uklidnit, ale tím jen přilévaly olej do ohně,“ popsal tehdy situaci Vaculík.
V napjaté atmosféře plné strachu nakonec našel sanitář odvahu. Na útočníka se vrhnul s holýma rukama a po několikasekundovém zápase se mu podařilo vzít agresorovi nůž.