„Hodnoceno bylo několik kategorií, které zahrnovaly zejména spokojenost pacientů, spokojenost zaměstnanců a ekonomiku jednotlivých zařízení. Sedmé místo v republice v absolutním hodnocení je velký úspěch,“ vyjádřil se ředitel novoměstské nemocnice Zdeněk Kadlec.

Letošní novinky

Kategorie spokojenosti zaměstnanců a ekonomická situace nemocnic byly letos v dotazníku poprvé. Připravuje se také další kategorie, a to efektivita nemocničních procesů.

„Do průzkumu se zapojilo celkem 159 nemocničních zařízení ze všech 14 krajů republiky. Cílem projektu je mimo jiné postupné zvyšování kvality poskytovaných služeb v nemocnicích,“ uvádí tisková zpráva HelthCare Institute.

V kraji Vysočina je pacienty nejvíce kladně hodnocena havlíčskobrodská nemocnice, druhá je novoměstská. V rámci republiky je podle klientů nemocnice v Novém Městě na 28. místě, ale po shrnutí veškerých kategorií v projektu Nemocnice ČR 2008 obsadila celkové 7. místo.

Co se týče úspěšnosti všech pěti nemocnic v kraji Vysočina, z pohledu pacientů skončily mezi 14 kraji na druhém místě. „Je to velice dobrý výsledek a doufáme, že do budoucna jej udržíme,“ vyjádřila se šéfová odboru zdravotnictví úřadu kraje Vysočina v Jihlavě Věra Švarcová.

Vyhodnocené dotazníky agentury HealthCare prozrazují také to, co by si pacienti přáli v nemocniční péči zlepšit. Obecně si klienti stěžují na méně informací před nástupem do nemocnice, někdy na nedostatečný přístup zdravotnického personálu, nedostatečnou intimitu vyšetření a málo útulné nemocniční prostory.

„Osobně si na nedostatek informací ze strany lékařů stěžovat nemohu. Před plánovanou operací mi přesně vysvětlili postup a co bude po zákroku následovat,“ sdělila Marie Líšková z Poličky.

Co pacient, to názor, o čemž svědčí i další hodnocení. „U nás jsem si musela doktora ‚odchytit‘, abych se dozvěděla, co se mnou hodlají dá dělat. Kdybych se pořád na všechno neptala, asi bych se nedozvěděla vůbec nic. V Brně za mnou ošetřující lékař přišel dvakrát denně, aby mi sdělil aktuální výsledky a popsal postup všech zákroků, které chtějí provést. Z toho je vidět, že někde to jde,“ uvedla žena z Nového Města na Moravě, která si z osobních důvodů nepřála zveřejnit svoje jméno.