Cestující využijí autobusy, které nahradí některé vlaky. Dopravní obslužnost na Žďársku zajistí žďárská dopravní společnost Zdar. Podle šéfa osobní dopravy Pavla Zdražila se nárůst objemu dopravy dá zvládnout se stávajícím počtem řidičů i autobusů.

Které zrušené nebo omezené vlaky budete nahrazovat?
Nás se týká trať 250, 251 a zčásti i 252. Na trati 250 zajišťujeme úsek Žďár - Křižanov, kde budeme nahrazovat dva vlaky. Jeden měl odjezd ze Žďáru v 22.40 a druhý jel z Křižanova v 19.06. Nebude to ale na minutu přesně, protože ze Žďáru do Křižanova to vlakem trvá 20 minut, ale autobusem o něco déle.

A další nové autobusové linky?
Na trati 251 ze Žďáru do Nedvědice budou jezdit autobusové linky v části Rožná – Nové Město na Moravě místo vlaku, který z Rožné odjížděl v 22.20, a v úseku trati Rožná – Bystřice nad Pernštejnem nahradíme vlak s odjezdem 4.14 z Rožné. Ten však bude po dohodě s vedením obce nahrazen až od 1. září. V plném rozsahu zajistíme přepravu cestujících místo zrušeného vlaku z Nového Města na Moravě do Rožné s odjezdem z Města ve 21.09.

Autobusy ale musejí zajistit i návaznost na další vlakové spoje…
To ano. Proto časy odjezdů autobusů budou upraveny tak, aby cestující stihli přestoupit. Také se v těchto případech budeme snažit jet až na nádraží a cestou klasicky obsloužíme všechny zastávky. Nahrazujeme i zrušený spoj z Velkého Meziříčí do Studence v úseku Budišov - Studenec za vlak s odjezdem 18.09 z Meziříčí a v 18.11. ze Studence do Velkého Meziříčí. Ve Studenci nebudeme cestující vykládat na železniční zastávce, která je asi dva kilometry vzdálená od vesnice, ale přímo na autobusové zastávce v obci.

Budete zajišťovat návaznost na další vlakové spojení i u dalších částí zrušených tratí?
Bude to u spoje, který měl odjezd ze Žďáru ve 22.41 a jel do Nového Města. Po dohodě s krajem posuneme odjezd nášeho autobusu, který jel ve 22.30, na 22.38 a tím se zajistí návaznost na vlak, který do Žďáru přijede od Havlíčkova Brodu ve 22.35. Jsou tam tři minuty na přestup, ale podle malého počtu lidí, který spoj využívají, by to mělo stačit.

Počítáte s navýšením počtu řidičů a autobusů?
Snažili jsme se vejít do současného objemu dopravy, zatím jsme nepřidali ani řidiče ani autobus.

Co když budou linky nevytížené?
Zatím jsou všechny nové spoje zařazeny do základní dopravní obslužnosti a vztahuje se na ně krajská dotace. Pokud by je však kraj Vysočina nedotoval, bylo by to pak k zamyšlení, zda některé minimálně vytížené autobusové spoje zachovat.

Jak dlouho bude náhrada zrušených vlakových spojů autobusy platit?
Zatím je to po dobu platnosti jízdního řádu, tedy do 12. prosince 2009. Pak bude následovat další jednání se zástupci kraje. Záleží na tom, jakou budou mít představu o další základní dopravní obslužnosti.

----------

Nové autobusové linky

Autobusy nahradí zrušené vlaky na trasách:

Žďár nad Sázavou – Nové Město na Moravě (linka 840315)

Nové Město na Moravě – Rožná a zpět (linka 840109)

Rožná – Bystřice nad Pernštejnem a zpět (linka 840314)

Velké Meziříčí – Křižanov (linka 840201)

Křižanov – Žďár nad Sázavou (linka 840123)

Budišov – Studenec a zpět (linka 840209)

Žďár nad Sázavou – Velké Meziříčí (linka 840214)

Nové autobusové spoje je možné najít v jízdních řádech uvedených linek, bližší informace jsou na adrese: www.zdar.cz nebo na tel. 566 696 166

---------------

Jízdní řády

-------------
--------------
-------------
--------------
--------------
-------------