„Moc mě to mrzí, ale nikdo nechce kroniku obce psát. Opravdu jsem se snažil někoho vhodného najít, ale bohužel se mi to nepodařilo. Určitě se ale nevzdám a budu shánět dál,“ uvedl starosta obce Křídla Josef Novotný.

Stejný problém mají například i ve Škrdlovicích. „Kronikáře nemáme, nikdo nemá chuť se jím stát. Už to hledání vzdáváme. Události ze Škrdlovic dáváme dohromady, jak se dá,“ řekl starosta Ivan Hořínek.

Psaní kronik obcí je podle zákona povinné. „Jeho nedodržení ale není nijak sankciováno, takže to žádný efekt stejně nemá,“ sdělil pracovník Státního okresního archivu ve Žďáře nad Sázavou Vít Křesadlo.

Podle Křesadla si staří kronikáři v regionu stěžují, že nemají žádné nástupce. „Jen občas se objeví nějaký nový kronikář,“ podotkl Křesadlo.

Vývoj kronikářství byl v sedmdesátých letech minulého století dost narušen. „Spousta malých obcí totiž přešla pod větší, a kroniky přestala vést. Hodně se jich také ztratilo. Není tak ani na co navázat. Tato doba se na kronikářství dost podepsala,“ vysvětlil Křesadlo.

Naopak „zlatá doba“ kronikářství byla podle Víta Křesadla za první republiky. „Velmi k tomu přispěl i pocit nově získané samostatnosti. Všechno se tehdy dělo s mnohem větším nadšením. Povinnost psát kroniky je v podstatě stále, ale neexistuje prostředek, jak ji vymoci,“ doplnil archivář.

Na Žďársku jsou ale také velmi aktivní kronikáři. „Mezi ně patří například Martin Šikula z Bohuňova, který se vymyká obecnému průměru. Takové nadšení, jako má on, se tak často nevidí,“ tvrdí Vít Křesadlo.

-----------------------

Kronikářství

Kosmova kronika česká (lat. orig. Chronica Boemorum, v přesném překladu Kronika Čechů) je nejstarší česká kronika, tj. kronika týkající dějin Čechů.

Původní text byl napsán latinsky a jeho autorem byl Kosmas, děkan pražské svatovítské kapituly, který kroniku sepsal pravděpodobně v letech 1119 až 1125.

Kronika stojí na úplném počátku české historiografie a je obecně považována za jedno z nejvýznamnějších literárních děl, které v českých zemích ve středověku vzniklo.

Zároveň je to jeden z nejdůležitějších historických pramenů pro poznání českého raného středověku.

Kronika (řecky chronos – čas, chronika – dějepisné knihy) je literární žánr vzniklý ve středověku, jedná se přitom o jeden z nejdůležitějších narativních historiografických pramenů.

Oproti letopisům je kronika ve své formě složitější, často bývá označována za „košatější letopis“.

Úlohou kroniky je chronologicky, tedy podle pořadí, v jakém se děj v časové ose odehrál, popsat jednotlivé historické události. Nejedná se však o systematickou vědeckou práci, tak, jak ji chápeme v moderní historiografii.

zdroj: wikipedia..cz