Jinak se totiž od nového roku nedostanou například k důchodům nebo doporučeným dopisům na poště. Žádost o výměnu dokumentu je třeba podat do konce listopadu, protože výroba průkazu trvá měsíc.

„Občanské průkazy bez strojově čitelných údajů k poslednímu prosinci končí. Zůstávají už jenom ty nové zelené se znaky a čísly na spodním okraji,“ vysvětlila Květoslava Bořecká z odboru správního a sekretariátu tajemníka žďárské radnice.

V současné době byla ve Žďáře nad Sázavou a jeho správním obvodu vyměněna zhruba polovina občanských průkazů, které od nového roku pozbývají platnost. „Lidé se o výměnu dokladů zajímají. Plánujeme také obeslat obecní úřady okolních vsí seznamy, kterých lidí se to týká,“ dodala Květoslava Bořecká.

Na úřad pro nový dokument nemusejí lidé, kteří se narodili před 1. lednem 1936 a „občanka“ jim platí neomezeně. Výměna občanského průkazu je zdarma. Potřeba je k tomu jenom fotografie o rozměrech 35x45 milimetrů, vyplněný formulář žádosti o doklad a současný občanský průkaz.