Už v sobotu 28. dubna se před žďárskou orlovnou od 16.30 hodin uskuteční „orelské“ čarodějnice – bude se tam pálit vatra, opékat buřty, soutěžit o ceny či o titul nejhezčí čarodějnice.

Tradiční čarodějnická show se ve Žďáře odehraje v přírodním areálu na Libušíně 30. dubna. „Soutěže a hry pro děti se uskuteční od 17.30 hodin, na pódiu vystoupí děti z různých zájmových kroužků a chybět nebude volba titulu Miss čarodějnice ve třech kategoriích,“ informoval žďárský starosta Zdeněk Navrátil. Vatra na Libušíně vzplane ve 20 hodin, počítá se i s ohníčkem na opékání buřtů, hudebním doprovodem a v 21.15 hodin akce vyvrcholí ohňostrojem.

Do průvodu s odsouzenci, čarodějnicemi a ozbrojeným doprovodem se v pondělí mohou lidé připojit ve Velkém Meziříčí. Sraz je v 17 hodin u katovny v ulici Pod Strání, ale do průvodu, jenž následně zamíří na Fajtův kopec, se je možné připojit kdekoli po trase Ostrůvek – Nábřeží – Lipnice – Nad Gymnáziem – Fajtův kopec.

„Vatra bude zapálena až po jednadvacáté hodině,“ připomněl správce areálu na Fajtově kopci Jiří Pálka. Do té doby všechny přítomné čeká pestrý program – například i ohňová show skupiny Sarcina. Akci pořádá město ve spolupráci s šermířským spolkem TAS a řadou dalších subjektů.

V Novém Městě se čarodějnice v pondělí v 18 hodin „slétnou“ na Vratislavově náměstí. Než se o hodinu později v průvodu vydají ke Třem křížům, vyrobí si příslušné lektvary, nacvičí let na koštěti nebo si zajdou do salonu (ne)krásy. U Třech křížů je pak čeká tradiční vatra i další program.

Všichni, kteří budou vypadat jako čarodějnice, dostanou hned na místě srazu, kterým bude 30. dubna od 20 hodin bystřické Masarykovo náměstí, sladkou odměnu, a navíc budou zařazení do slosování o ceny. „Pak vyrazí průvod na Lužánky k ohni, jeho zapálení je plánováno zhruba v půl deváté. Občerstvení je zajištěno, nebude chybět ani ohňostroj,“ vyjádřil se starosta Bystřice Karel Pačiska.

V Netíně, kde pořádají čarodějnice hasiči, zvou účastníky na akci lakonicky – mají se v pondělí večer dostavit za hrobku.

Mimo jiné se salonem ohavnosti se mohou setkat návštěvníci čarodějnického reje ve sportovním areálu ve Svratce. „To je velký stan, kde Svratecké Valkýry krásné příchozí odpovídajícím způsobem nalíčí a načešou, no prostě zohaví, aby vypadali přiměřeně akci. Já tam také chodím,“ vysvětlil s úsměvem starosta Svratky František Mládek. Ve Svratce začnou slavit už od 16 hodin, chybět nebude tvořivá dílna, soutěže, dětské divadlo, živá hudba či ohňostroj. „Stylové oblečení je vítáno, občerstvení je zajištěno v čarodějnickém bufetu,“ dodal starosta.

O poslední dubnové, nebo také filipojakubské noci se traduje, že zlé síly měly v tuto magickou dobu větší moc a škodily lidem intenzivněji než jindy. Podle mýtů právě v tento večer v povětří létaly čarodějnice směřující na svůj tradiční slet – sabat. Při něm rokovaly o tom, jak budou škodit lidem a dobytku. Ohně, které byly v předvečer prvního máje zakládány na vyvýšených místech, měly za úkol lidi před jejich kouzly ochránit.

Vatry postupem času přestaly sloužit k odhánění zlých sil, ve druhé polovině minulého století byly přejmenovány na ohně míru, a obce mezi sebou soupeřily, kdo bude mít „čarodějnici“ větší.

Dnes je pálení „obecních“ ohňů spojeno především se zábavným programem pro malé i velké.

Podle starých pověstí se o filipojakubské noci otevírají také ukryté poklady. Hledači musí být vybaveni květem zlatého kapradí, které vykvétá o půlnoci, a svěcenou křídou. Jen tak se prý mohou uchránit před kouzly zlých mocností.

Kde se pálí ohně (vybraná místa)

Žďár nad Sázavou
28.4., od 16.30 u orlovny
30.4., od 18 na Libušíně
Nové Město n. M.
30.4., od 18, sraz na Vratislavově náměstí
Velké Meziříčí
30.4., od 16.30, sraz u katovny
Bystřice n. P.
30.4, od 20, sraz na Masarykově náměstí
Velká Bíteš
30.4., od 16.30, chata Letná
30.4., od 17, farní zahrada
Svratka
30.4., od 16, sportovní areál