VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejvíce lidí bez práce má Ořechov

Žďársko – V kterých obcích v okrese Žďár nad Sázavou je nejvíc lidí bez práce? V Ořechově, Štěpánově nad Svratkou a Ujčově.

25.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Martin Klimeš

Hranici sedmnácti procent nezaměstnaných v poměru k ekonomicky aktivním obyvatelům překročily v posledním měsíci loňského roku na Žďársku právě tyto obce.

Podle oslovených starostů jsou nejčastějšími faktory stojícími za současnými počty místních bez pracovního uplatnění především omezení provozu nebo úplná likvidace malých i velkých podniků v obci a jejím nejbližším okolí. Dále změna požadavků na kvalifikaci, zdravotní problémy i věk dotčených osob nebo složité dojíždění do zaměstnání.

Štěpánov nad Svratkou na Bystřicku patří na základě údajů Úřadu práce Žďár nad Sázavou k těm sídlům, která figurují na pomyslném žebříčku obcí s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v okrese – hodnoceno z dlouhodobého hlediska. Jak konstatuje tamní starostka Šárka Kunčíková, po práci v obci se poptávají převážně ženy a muži v předdůchodovém věku, mnohdy se zdravotními obtížemi a také ženy po mateřské dovolené.

„Postavení těchto osob na trhu práce je nesnadné, uplatnění najdou sporadicky. Navíc firmy v okolí nabízejí místa vysoce specializovaná a starší člověk jednoduše nesplňuje požadavky po stránce kvalifikační,“ míní Kunčíková. Na sklonku roku 2010 ve Štěpánově hledalo zaměstnání 71 z 326 ekonomicky aktivních osob.

Práce pro obec

Nezaměstnaným se ve Štěpánově snaží pomoci alespoň tím, že někteří z uchazečů evidovaných na úřadu práce se mohou zapojit do činností v rámci služeb pro obecní úřad.

Na systém veřejně prospěšných prací, finančně podporovaný úřady práce, sází rovněž v Ujčově, kde v loňském roce takto zaměstnali tři osoby. Staraly se mimo jiné o údržbu veřejného prostranství včetně zeleně v obci i jejích místních částech, tutéž aktivitu by chtělo vedení obce místním nabídnout i v tomto roce.

„O problémech s nezaměstnaností v Ujčově samozřejmě vím. Ke zlepšení stavu se ale z pozice obecního úřadu moc dělat nedá,“ posteskl si starosta Vladislav Mitáš s tím, že až devadesát obyvatel obce ztratilo zaměstnání v souvislosti s uzavřením podniku Dřevospol. Další pak byli propuštěni ze Železáren Štěpánov.

„Někteří z nezaměstnaných si také často stěžují na špatnou dostupnost do větších měst. Osobně bych ale neřekl, že tomu tak skutečně je. Další skupinu pak tvoří starší lidé, již byli celý život zaměstnáni v místě bydliště a podle mého názoru mají nyní strach ze změn, které by je v novém místě čekaly,“ zamýšlí se Vladislav Mitáš nad dalšími důvody, proč je právě v obci, kde starostuje, vysoký počet lidí bez práce.

A právě lidem nad padesát let, již mají ve svém věku obtížnější výchozí pozici v nalézání zaměstnání, věnují podle Evy Sekorové, vedoucí odboru poradenství a tiskové mluvčí Úřadu práce Žďár nad Sázavou, zvláštní péči. Jsou jim nabízeny různé poradenské programy a všechny typy rekvalifikací. „Pozitivní pro nás je, že tato skupina uchazečů má o zařazení do nabízených aktivit zájem,“ nechala se slyšet tisková mluvčí Eva Sekorová.

--------------

Uchazeči o práci

Obce okresu Žďár nad Sázavou s nejvyšší mírou nezaměstnanosti:

prosinec 2010 (údaje v %)

Ořechov - 23,74

Štěpánov nad Svratkou - 21,78

Ujčov - 17,14

Uhřínov - 16,81

Moravec - 16,74

Věcov - 16,18

Zvole -16,04

zdroj: ÚP Žďár nad Sázavou

Místo události:
25.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš

ANO na Žďársku vyhrálo 132:42

Ilustrační foto.

Plameny po třech porážkách naplno bodovaly

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Vysočina – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb.

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení