Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejvíce letních úrazů se stane při fotbale. Často padáme z kol

Žďársko - Zvýšení počtu nejrůznějších úrazů, především při sportovních aktivitách, s sebou nese čas prázdnin a dovolených.

13.8.2015
SDÍLEJ:

Skoky do vody patří k oblíbeným zábavám u rybníků či na koupališti. Problém ale nastává ve chvíli, kdy je v místě malá hloubka či pevné předměty skryté pod hladinou. Foto: Ivo Havlík

„V červenci evidujeme celkem šedesát dva úrazů při sportu u dospělých a třicet šest u dětí do osmnácti let věku," informoval mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl. Do 10. srpna včetně už pak v nemocnici ošetřili s úrazy při sportu jedenáct dospělých a osm dětí.

Nejčastěji podle Kratochvíla lidé přicházejí se zraněními vzniklými při fotbalu, volejbalu, cyklistice a skákání na trampolíně. Dále lékaři často ošetřují zlomeniny prstů, odřeniny či řezná poranění. Výjimkou nejsou ani typické letní úrazy, třeba při koupání.

„Byl tu pán, který skákal do vody a pochroumal si při tom krk. Naštěstí to nebylo nic vážného a po ošetření odešel z chirurgické ambulance domů," připomněl mluvčí Roman Kratochvíl.

Ruka v sádře

S levou rukou v sádře na tři týdny skončil v červenci také osmiletý syn Pavly Houdkové ze Žďáru nad Sázavou, Petr . „Kluci u babičky lezli po stromech, a když syn slézal dolů, uklouzla mu noha a spadl na trávník. Nebylo to vysoko, ale upadl tak nešikovně, že si přisedl ruku a zlomil si ji v zápěstí. Teď jen počítá dny, kdy už mu sádru sundají, protože se nemůže chodit koupat. Maximálně se může naložit do bazénku, ruku si hodí přes okraj ven a chladí se, což mu samozřejmě ke spokojenosti nestačí," prohlásila Houdková.

Zvýšení počtu výjezdů k dětským pacientům evidují rovněž krajští zdravotničtí záchranáři. „V drtivé většině případů se jedná o lehčí typy zranění, jako jsou tržné či řezné ranky a lehká pohmoždění různých částí těla," konstatoval pro Žďárský deník vedoucí lékař zdravotního operačního střediska záchranářů v Jihlavě Lubomír Rejda.

„V jednom případě šlo o zranění těžké, konkrétně o popáleniny obličeje, hrudníku a horních končetin po pádu dítěte do ohniště, přičemž tento dětský pacient byl transportován letecky do popáleninového centra nemocnice v Brně-Bohunicích," pokračoval lékař s tím, že v případě hlubších popálenin takové zranění pravděpodobně zanechá trvalé následky v podobě jizev.

Podle Rejdových slov se výjezdy záchranářů na Žďársku k úrazům dětí zvýšily jen v řádu jednotek, více přibylo ošetření v rámci táborů a případů lehkých alergických reakcí po bodnutí včelami, vosami či sršni.

U bodnutí včelami, vosami i sršni je pozornost na místě, protože i po jednom žihadle může u některých lidí dojít k prudkému rozvoji anafylaktického šoku, který ohrožuje život postiženého.

Reakce organismu se většinou rozvíjí několik minut po poštípání. Kůže v místě vpichu silně zčervená a objeví se výrazný otok. K dalším alarmujícím příznakům patří vyrážka, svědění kůže a rozvoj zažívacích obtíží, ke kterým se přidávají i dechové, otok hrtanu, chrapot, sípání, zmatenost, v nejtěžším případě pokles tlaku, kolaps, inkontinence, bezvědomí, cyanóza a anafylaktický šok.

„Když dojde k rychlému rozvoji příznaků signalizujících alergickou reakci, je nutné neprodleně přivolat lékaře," uvedla žďárská alergoložka a revmatoložka Amadea Holotíková.

Člověk trpící alergií na bodnutí hmyzem by měl být vybaven pohotovostním balíčkem s léčivy, která zabraňují rozvoji příznaků. Zvláště nebezpečná situace nastává rovněž při bodnutí hmyzem do jazyka, kdy může dojít k otoku měkkých tkání a dušení.

Autor: Lenka Mašová

13.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení