Tři sta tisíc chtějí dát do vánoční výzdoby ve Velkém Meziříčí. Tolik, protože poprvé má být „rozsvícena“ i nově zrekonstruovaná ulice Novosady. „Navrhli jsme rozpočtové opatření, abychom Novosady mohli vyzdobit. Dříve na starých stožárech žádná výzdoba nebyla,“ upozornil velkomeziříčský starosta František Bradáč. Světla budou rozžehnuta první adventní neděli, což je 30. listopadu.

Kulturní akce?

V předvečer svátku svatého Mikuláše se rozsvítí vánoční světla ve žďárských ulicích. „Výzdoba je zahrnuta v položce veřejné osvětlení, takže kolik do ní letos vložíme, přesně nevím. Nic nového ale nechystáme, chceme jen, aby v každé místní části Žďáru byl rozsvícený stromek. Do budoucna se také uvažuje o rozsvěcování vánočního stromu ve městě, které by mohlo být spojeno s nějakou kulturní akcí,“ poznamenala místostarostka Dagmar Zvěřinová.

Sto tisíc na vánoční výzdobu města si vyčlenili v Bystřici. Letos ale budou obměněny jenom některé ozdoby na sloupech. Podstatnější změna by měla přijít až příští rok, a to podle stavu rekonstrukce Masarykova náměstí. „Pak by se na náměstí dala nová světla a ta původní bychom přemístili do sídlišť a k příjezdovým cestám do města,“ sdělil místostarosta Josef Vojta.

Bílé Vánoce a k nim bílou výzdobu by letos chtěli mít v Novém Městě. Zhruba 100 tisíc korun investují do doplnění vánočních ozdob, a to výhradně v bílé barvě.

„Domluvili jsme se i s majiteli domů na náměstí, že jim darujeme bílé světelné řetězy, které si umístí na přírodní větve u vchodů do svých domů. Vratislavovu náměstí bude dominovat bílý vánoční strom,“ uvedla starostka Nového Města na Moravě Zdeňka Marková.

Ve Velké Bíteši se do vánoční výzdoby města investovat nechystají. „Pokračujeme s výzdobou, kterou jsme instalovali před dvěma lety, maximálně zakoupíme několik nových ozdob. Ale to by nebylo za více než dvacet nebo maximálně třicet tisíc korun,“ prohlásil velkobítešský starosta Miroslav Báňa.

------------

Kolik utratí města za výzdobu?

Žďár nad Sázavou
řádově desítky tisíc korun

Nové Město na Moravě

cca 100 tisíc korun

Velké Meziříčí

cca 300 tisíc korun

Bystřice nad Pernštejnem

cca 100 tisíc korun

Velká Bíteš

cca 20 až 30 tisíc korun