Záleží však na místě a na době. „Se začátkem školního roku se samozřejmě do kurzu dostávají především knihy patřící do povinné četby středoškoláků,“ říká Anna Drdlová, vedoucí žďárského oddělení pro dospělé čtenáře v Knihovně Matěje Josefa Sychry. Tento trend potvrzují i další knihovnice na Žďársku. „Čtvrtou nejvíce půjčovanou knihou jsou u nás v současnosti Povídky malostranské od Jana Nerudy v závěsu s Petiškovými Starými řeckými bájemi a pověstmi a Máchovým Májem,“ potvrzuje Jitka Hanáková z Městské knihovny ve Velké Bíteši.

V Bystřici nad Pernštejnem zase vítězí Erich Maria Remarque a Na západní frontě klid či Krysař Viktora Dyka.

Letošním výpůjčkám v Knihovně Matěje Josefa Sychry jednoznačně vévodí upírská milostná sága Stmívání americké spisovatelky Stephenie Meyerové. „Jedná se o fantasy literaturu, kterou vyhledávají spíše mladší ročníky,“ říká Anna Drdlová.

Z dalších knih je to Bílá Masajka Corinne Hofmannové a také autobiograficky laděný román Terezy Boučkové Rok kohouta. „Naše čtenářky rády čtou romantické příběhy a také vyprávění o týraných ženách či hrdinkách unesených do exotických zemí,“ pokračuje knihovnice.

Díky oblibě lidí navštěvujících knihovnu ve Velké Bíteši se tu na první místo vyhouply tituly o mladém čarodějnickém učni Harry Potterovi od Britky J.K. Rowlingové. „Druhé a třetí místo v žebříčku nejpůjčovanějších knih pak obsadily knížky pro dívky, jejichž autorkou je česká spisovatelka Lenka Lanczová,“ uvedla Jitka Hanáková. Jde o Tajnou lásku a Letní něžnosti. Co se týká mužských členů knihoven, mezi nimi vedou publikace s válečnou tématikou. „Na odbyt jdou i cestopisy, detektivky a společensko-politická literatura,“ tvrdí knihovnice z Velké Bíteše.

Stále přetrvávající zájem o knihy My děti ze stanice ZOO a Memento zase hlásí knihovnice z Bystřice nad Pernštejnem. Časté jsou také rezervace na Rok kohouta. „Čtenáře všech věkových kategorií - od maminek na mateřské dovolené po seniory, přitahuje rozsáhlá románová tvorba Vlasty Javořické,“ konstatuje tamní knihovnice Zdeňka Burianová.

A co mladší čtenáři? Ti ve svém volném čase nejčastěji sahají po knihách, které jsou určené pro zábavu, a dále ty, které patří do povinné školní četby.

„Jednoznačně nejoblíbenější české tituly se shodují s těmi, které frčí i v zahraničí,“ myslí si bystřická knihovnice. Tedy Harry Potter nebo Pán Prstenů. V žebříčku však nechybí ani Babička Boženy Němcové, Rychlé šípy, Poláčkova kniha Bylo nás pět, dále Honzíkova cesta nebo Děti z Bullerbynu.

Zlata Ptáčková