Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře v roce 2010 navštívilo zhruba 24 tisíc lidí. To je více, než činí celkový počet obyvatel okresního města. „Zhruba stejně návštěvníků přišlo i v roce 2009,“ zhodnotil Karel Straka, správce památky zapsané v seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Ale ani v ostatních pamětihodnostech a turistických cílech Žďáru nepocítili, že by turisty nebo místní zájemce o kulturní dění nějak výrazně ovlivnila ekonomická krize. Lidé peníze za vstupenky dávali ochotně například i v Regionálním muzeu města Žďár nad Sázavou nebo v zámeckém areálu.

„Za celý loňský rok k nám přišlo kolem 8 400 lidí. To je přibližně stejný počet, jaký jsme zaznamenali v roce 2009. Někde sice naříkají na úbytek návštěvníků, ale nás to naštěstí nijak nepostihlo,“ vyjádřil se Karel Čermák, vedoucí Turistického informačního centra, které se nachází v areálu žďárského zámku. Turisté, kteří tam zavítali, si mohli obejít okruh, který jim nabízí nejenom prohlídku celého Konventu a baziliky Nanebevzetí Panny Marie, ale i výstavy Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze. Na speciální přání se zájemci mohli podívat také do Galerie Kinských, do které ale průvodci veřejnost v rámci prohlídky běžně neberou.

Výstavy i věž svatého Prokopa

Zhruba o 1 500 lidí více než v roce 2009 si loni našlo cestu do žďárského Regionálního muzea, které sídlí v ulici Tvrz. Podle předběžných součtů tam evidují za uplynulý rok úctyhodných 10 412 návštěvníků. 724 lidí z tohoto celkového počtu ale zavítalo nikoliv přímo do muzea, ale na prohlídku věže kostela svatého Prokopa vzdálené jenom pár kroků odtud. Odborný výklad při této akci, která se koná pouze párkrát do roka a těší se velké oblibě, zajišťují právě pracovníci muzea.

Regionální muzeum láká návštěvníky především na množství zajímavých výstav. Těch se během minulého roku konalo celkem sedm. „Nejvíce lidí – 3 471, přišlo na výstavu Když počítače nebyly,“ informovala pracovnice muzea Kamila Dvořáková.

Vysoký počet návštěvníků měla také výstava Do zbraně!, již zhlédlo 2 840 osob, nebo expozice s názvem V horácké chalupě, kam zavítalo 1 622 zájemců. Počty lidí, kteří do Regionálního muzea míří, by se mohly v budoucnu ještě o něco zvýšit. Pokud se městu podaří získat dotaci, chce jeho vedení muzejní prostory rozšířit o místnosti v takzvaném Moučkově domě. Tam by měly být umístěny například stálé expozice, chybět ale nemají ani přednáškové prostory.

Velký úspěch měla hlavně u dětských obyvatel města i okolních obcí také výstava Poznávej se!, kterou si mohli prohlédnout od 4. listopadu do poloviny prosince loňského roku v budově bývalé školky v Husově ulici.

Interaktivní zábavná a zároveň vzdělávací výstava, již pořádal Žďárský průvodce ve spolupráci s IQparkem Liberec, zhlédlo za tuto dobu kolem pěti tisíc lidí. Platících návštěvníků pak organizátoři akce evidují 4 362.

------------

Kam lidé mířili ve Žďáře?

Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře: 24 tisíc návštěvníků; Zámecký areál: cca 8 400 lidí; Regionální muzeum: cca 10 412 návštěvníků ( z toho 724 osob mířilo na věž kostela sv. Prokopa v rámci několika jednorázových akcí); Výstava Poznávej se!: cca 5 000 návštěvníků