„Naše členská základna se nadále rozšiřuje, a to zejména o šikovné a nadějné mladé hasiče; rozhodně tomu napomohla i úprava stanov, kdy se členství v našem spolku získá již od tří roků, jde o takzvanou přípravku. V počtu členů Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska i sborů dobrovolných hasičů stále patříme k největším regionům v České republice – počet členů k 1.dubnu 2019 byl 12 440 ve 256 sborech,“ potvrdil Luboš Zeman, starosta Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Žďár nad Sázavou.

Dobrovolní hasiči na Žďársku se ale nepodílejí pouze na té „pravé hasičině“, tedy na pomoci při dopravních nehodách a v boji proti živlům, ať už jde o oheň, vodu či vítr, ale jsou také nositeli sportovních a kulturních tradic.

V mnohých obcích jsou prakticky jedinými organizátory společenských akcí. Pořádají oslavy, karnevaly, párkové závody, hasičský fotbal, dětské dny, taktická cvičení i soutěže. Podílejí se také na jarním úklidu odpadků podél silnic v rámci akce Čistá Vysočina.

O tom, že jsou dobrovolní hasiči také týmovými hráči, přesvědčili například při dálkové dopravě vody, k níž se před pár lety připojili. „Bylo to 8. května 2010. Voda se tehdy vedla z Dolních Louček až na vrchol Devíti skal. Zúčastnilo se toho několik desítek hasičských sborů,“ připomenul jeden z tehdejších účastníků dálkové dopravy vody Miroslav Lukeš ze Sboru dobrovolných hasičů Rokytno.