Výstava Vysočiny 2018 bude pro veřejnost v bohdalovském kulturním domě a jeho okolí otevřena v sobotu 6. října od 7 do 18 hodin a v neděli 7. října od 8 do 13 hodin. Návštěvníkům se dohromady představí na tři tisíce zvířat. „K vidění bude 1406 králíků, 762 holubů a 553 kusů drůbeže. Souběžně ještě proběhne výstava původního zakrslého plemene slepic – sebritek. Součástí výstavy je také expozice ovcí a koz, okrasného ptactva, terarijních zvířat a akvarijních rybiček,“ informovala za bohdalovské chovatele Marie Ondráková.

Dodala, že více jak 2 700 zvířat na výstavu přihlásilo přes 250 chovatelů nejen z Vysočiny, ale i dalších osmi krajů. Návštěvníci, kterých se každým rokem na chovatelské výstavě objeví na pět tisíc, a to nejenom z tuzemska, ale i ze zahraničí, budou moci obdivovat na 350 plemen a barevných rázů zvířat.

Na bohdalovské výstavě s třiadvacetiletou tradicí bude letos mimo jiné možné zhlédnout i expozici králíků moravských modrých. „Jedná se o původní plemeno vyšlechtěné na Moravě, které se vyznačuje světle ocelově modrou barvou. Neobvyklé je také pestré zastoupení meklenburského strakáče, který má jako jediný z klasických strakáčů povolenou plášťovou strakatost. Ta je jinak povolena jenom u králíků beranů,“ upozornila Marie Ondráková.

Další rozsáhlou expozicí budou například holubi plemene moravský morák, již byli vyšlechtěni na Vysočině před více než sto lety. Zajímavostí bude rovněž plemeno holubů budapešťský krátkodobý rejdič. „Toto plemeno je velmi náročné na chov a v České republice se jím zabývá jediný chovatel a na naší výstavě bude vystaveno teprve podruhé,“ uvedla Ondráková. Opět se představí kohout kosovský kokrháč, typický svým vytrvalým melodickým zpěvem, kterého si letos bude možné i zakoupit.

V rámci bohatého doprovodného programu se návštěvníci hodu těšit například na králičí hop, agility, ukázky výcviku psů, zooterapie, farmářské a řemeslné trhy, tombolu, ukázka letů akrobatických holubů a mnoho dalšího.

Bohdalovská chovatelská organizace si současně letos připomíná 55 let od založení odborností drobného zvířectva, neboť původně sdružovala chovatele ovcí a koz. Nyní patří k těm s nejnižším věkovým průměrem členů v republice. „Je to díky dlouhodobé práci s mládeží, protože chovatelský kroužek u nás pracuje téměř bez přestávky od roku 1956. Také na výstavě bude na třicet mladých chovatelů pomáhat svým starším kolegům. Rádi také návštěvníkům vysvětlí zvláštnosti jednotlivých plemen a pochlubí se i svými zvířaty,“ doplnila Marie Ondráková.

Doprovodný program Výstavy Vysočiny 2018

Sobota 6.10.
7:30 – 15:00 výstava sebritek - chovatelská hala
9:30 – 16:00 králičí hop – tělocvična základní školy
od 10:00 agility - na dětském hřišti
od 11:00 holubí lety - na hřišti za školou
od 9:00 – 17:00 den otevřených dveří v relaxační pyramidě u Bohdalova

Neděle 7.10.
9:00 – 13:30 králičí hop - tělocvična základní školy
9:00 agility - na dětském hřišti
10:00 Svazarm Záborná - na hřišti za školou, ukázky výcviku psů
11:30 jak se dělá akvárium - ve vestibulu kulturního domu.
13:00 slavnostní předání cen - pódium KD

V sobotu i v neděli:
andílci v kožíšku - mezi tělocvičnou a dětským hřištěm
zooterapie, projížďky v kočáře
bohatá tombola, kde vyhrává každý los – vestibul kulturního domu
Vojtěch Králíček - povídání o medu
farmářské a řemeslné trhy