Stará dáma, která se živě zajímá o dění kolem sebe, posledních šest let žije v místním domově důchodců. Františka Kožnarová má za sebou život plný dřiny. „Ještě jsem nechodila do školy a už jsem pásla krávy, kozy a husy. Vstávala jsem ve čtyři hodiny ráno,“ zavzpomínala babička při jedněch ze svých posledních narozenin s tím, že měla třináct sourozenců a doma se měli co „ohánět“.

Za svůj dlouhý život pracovala například také v cihelně, v drůbežárně, jako umývačka nádobí, anebo třeba roubovala stromy. Ale také stihla vychovat svého synovce, jemuž záhy zemřeli rodiče.

Jako aktivní sokolka se Františka Kožnarová angažovala od svých šestnácti let, později v jednotě působila jako cvičitelka mládeže. Podle kronikářky Velké Bíteše Zory Krupičkové bylo ještě před několika let možné Františku Kožnarovou vidět na ulici, jak jde s kárkou a kosou přes rameno na trávu koze.

Ve Velké Bíteši však žije více dlouhověkých lidí, například i Marie Cahová, která před druhou světovou válkou ve městě provozovala taxislužbu a loni v létě se dožila 104 let