Své fotografie, jež pořizuje digitálním přístrojem Canon Power Shot A720 IS, představí na výstavě v Krátké u Sněžného na Novoměstsku. Zájemci si snímky budou moci prohlédnout či koupit jak v sobotu 18. června v rámci tradičního Kráteckého jarmarku, tak i v neděli 19. června, a to v tamním Ekologickém informačním centru.

Jak dlouho se už létání věnujete a jakým způsobem jste se k takovému koníčku vůbec dostal?
Ve vzduchu se aktivně pohybuji od roku 2000. Dostal jsem se k tomu přes kamaráda Petra Chlubnu, který létá už dlouho a hodně o létání ví.

Vždy jste provozoval jen motorový paragliding, nebo jste začínal jinak?
Ze začátku jsem s Petrem létal paragliding – létání na padákovém kluzáku za pomoci termických proudů. Tento typ pohybu ve vzduchu ale vyžaduje přítomnost hor, protože se startuje z kopce s určitým převýšením a nebo s pomocí odvijáku, který člověka dostane do požadované výšky. Tam je pak třeba „lovit“ termiku. Jedná se o způsob létání, který je časově velmi náročný a těžko se ovlivňuje cíl letu i let jako takový. Takže jsme si s Petrem pořídili tlačnou vrtuli a začali provozovat motorový paragliding.

K létání se pak přidalo i fotografování - určitě je náročné skloubit pilotování a pořizování fotek…
Motorový paragliding má tu výhodu, že letíte menší rychlostí a máte čas dívat se kolem sebe. Velkou výhodou je i to, že se můžete pohybovat v malých výškách nad terénem a jste schopen si všimnout i detailů. Ale přece jen musí člověk intenzivně pilotovat – a u toho ještě fotit je skutečně hodně náročné.

Celkem dost lidí fotí z ultralightu či horkovzdušného balonu. Jaký je to oproti pořizování snímků z motorového paraglidingu rozdíl?
Tak hlavně v letadle je pilot a fotograf, takže každý se věnuje tomu svému. Já musím zvládat obojí – pilotovat i fotit. Další zásadní rozdíl je, že ultralight letí rychleji a mnohem výš nad zemí, takže pilot není schopen si všimnout detailu a pohybovat se v jeho bezprostřední blízkosti. Z balonu se bude fotografovat asi dobře, ale zase nemůžete vždy letět tam, kam chcete.

Máte na Vysočině nějaké místo, kam míříte při létání zvláště rád?
Nejkrásnější místo je pro mě určitě Spělkovské údolí začínající obcí Krásné. Název této vesnice je totiž opravdu výstižný. Jinak mojí srdeční záležitostí jsou celé Žďárské vrchy. Létání je další možnost, jak se tu pohybovat a vše si prohlédnout. A samozřejmě být volný jako pták, což je bezkonkurenční pocit.

Ve kterém ročním období nejraději fotíte?
Na jaře, to se všechno po zimě probouzí k životu, zeleň ještě není tak vzrostlá a díky tomu se dá pohlédnout i do nitra lesů.

Je nějaká denní doba, kdy vyrážíte do vzduchu nejraději?
Fotit se dá sice po celý den, ale já nejraději pořizuji snímky ráno. Startuji s východem slunce - to bývá nejkrásnější létání a focení. Přes den je většinou aktivní termika, takže na focení není klid a musím aktivně pilotovat.

Předpokládám, že létání je asi poměrně časově náročný koníček. Daří se vám jej skloubit se zaměstnáním a časem pro rodinu?
Létání je skutečně časově dost náročné. Bohužel zde neplatí žádné - dnes mám čas, tak si půjdu zalétat. Všechno je závislé především na počasí a ideálních dnů není moc. Takže pokud takový ideální den nastane, snažím se udělat všechno proto, abych se do vzduchu dostal. Létám převážně ráno, takže když se v létě vracím domů, rodina teprve vstává. Dokud jsem neměl děti, tak to šlo. Manželka sice nadávala, že jsem pořád někde v oblacích, ale tolerovala to – ví, že je to můj největší koníček. Dnes nechci rodinu okrádat o čas, a proto čekám, až syn trochu povyroste a bude létat se mnou.

Nemá o vás manželka strach, když jste ve vzduchu?
Manželka má strach, ale já ji stále ujišťuji, že je to velice bezpečné a nehrozí u toho tak velké nebezpečí jako například na silnicích.

Máte nějaký fotografický sen, něco, čeho byste chtěl v této oblasti dosáhnout?
Rád bych vydal knihu, která by byla úspěšná a každý, kdo miluje přírodu, by ji chtěl mít doma. Jinak co se týče nějaké další výstavy – zatím v plánu není. Témat je sice dost, ale vzhledem k tomu, že mám manželku a dvě malé děti, tak volný čas věnuji nyní jim. Létání jsem zatím malinko odsunul na druhou kolej. Kdo by chtěl nějaké mé snímky vidět, může se podívat na web www.plisek.com. Několikrát už jsem dělal i fotku na zakázku. Je ale nutné počítat s delším termínem dodání, neboť záleží hodně na počasí. Má–li někdo na mě jakýkoliv dotaz, může se ozvat přes email david@plisek.com