Osmnáctiletý student třetího ročníku oboru Obráběč kovů uspěl mezi dvěma desítkami soupeřů. V uplynulých třech dnech se s nimi utkal ve výrobě ocelové přechodky. Soutěžící postoupili z krajských kol soutěže, museli být mladší dvaadvaceti let a nesměli mít dokončené žádné předchozí vzdělání.

„Z výhry jsem hodně překvapený," přiznal Veselský. Společně s kolegou z Velké Bíteše Ondřejem Batelkou získali prvenství i jako krajské družstvo. Na stupních vítězů za sebou nechali soutěžící z Moravskoslezského a Pardubického kraje.

Samotná soutěž byla rozdělená na několik částí, mladí řemeslníci se potýkali s teorií i praxí daného oboru. „Nevyráběli jsme pouze obrobek podle výkresu, museli jsme si poradit také s teorií, počítáním a měřením," popsal vítěz.

Obráběčství vnímá student jako perspektivní obor. „Profese soustružníka je v dnešní době velice žádaná. To byl jeden z důvodů, proč jsem se pro tuto školu rozhodl," řekl Veselský. Zručnost v obrábění kovů nabyl především právě ve škole. A činnost jej prý baví. „Není to ale tak, že bych se odmalička motal tátovi v dílně," usmál se Veselský.

„Jsem rád, že jsem udělal radost svému učiteli," přiznal student. „Po krajském vítězství jsem Martinovi fandil, mám velkou radost, že vyhrál i celostátní kolo," pochválil svého svěřence učitel odborného výcviku Miroslav Havlíček. „Jsou žáci, které obor nebaví a nechtějí se mu věnovat. V každé třídě se ale najdou kluci, kteří jsou opravdu šikovní. Martin je toho důkazem," usmál se Havlíček.

Pořádáním státního kola soutěže byla pověřená právě žďárská VOŠ a SPŠ. Studenti prokazovali své schopnosti v prostorách dílen pracoviště Strojírenská a ve volném čase poznávali Žďár. „Řemesla mají mezi ostatními profesemi své místo," zdůraznil Jiří Straka, zástupce ředitele pověřený řízením pracoviště Strojírenská a odborného výcviku a jeden z organizátorů soutěže.

Kovo Junior 2016 je součástí celostátní přehlídky České ručičky, která se snaží popularizovat učnovské školství ve dvaadvaceti oborech. Žďárského vítěze čeká ještě slavnostní předání zlaté plakety Českých ručiček v Brně.