Na své si přijdou milovníci hruškovice, třešňovice a dalších běžných chutí. K okoštování budou ale i velmi netradiční pálenky jako například medovice, datlovice, jahodovice, nebo třeba pálenka z černého bezu nebo ananasu.

Nejstarší akce svého druhu na Vysočině letos také zaznamenala rekord. Na výstavě bude celkem 222 vzorků lihovin rozdělených do jedenácti kategorií. Nejde však tolik o kvantitu, jako o kvalitu. „Musím říct, že letošní pálenky jsou na výborné úrovni. Naprostá většina je velmi kvalitní," řekl organizátor koštu Jaromír Plodek.

Pořadatelé rovněž ujišťují všechny návštěvníky o bezvýhradné bezpečnosti akce. „Pálenky jsou vyrobeny v pěstitelských pálenicích, kde se odstraňuje metylalkohol. A hlavně si je vyrábí sami konzumenti, takže kdo by chtěl sám sebe trávit?" nechal se slyšet Plodek.

Výstava se uskuteční ve velkomeziřičské hasičárně v sobotu 12. dubna od 15 hodin. Pro návštěvníky je připraven bohatý doprovodný program. Jako každoročně zahraje kapela Akordeon Band Vysočina. Prvky orientu a zumby předvedou tanečnice z brněnské skupiny Dalal as-Sabah. Ukázku z bojového umění kung-fu zase představí členové Akademie Yulong. Návštěvníci se jako každý rok mohou těšit nejen na vynikající pálenky, ale i na výtečné občerstvení v podobě domácího uzeného masa. „A protože se jedná o jubilejní ročník, je pro hosty připraveno ještě jedno malé překvapení," uzavřel Jaromír Plodek.