Ze třiašedesáti významných českých sídel s počtem obyvatel nad dvacet tisíc náleží Žďáru osmnáctá příčka a celkové hodnocení: Město s dobrou sociální situací.

„Města Kraje Vysočina zařazená do průzkumu tvoří velmi vyrovnanou skupinu. Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod a Jihlava skončily hned za sebou. S menším odstupem je na devětadvacátém místě Třebíč,“ píše se ve zmiňované odborné studii.

„Žďár je dobře hodnocen rovněž za zdravotnickou a sociální péči. Financujeme chod místní polikliniky a snažíme se, aby tam lidé měli k dispozici co nejširší škálu ordinací. Dále, vzhledem k tomu, že tu není nemocnice a ne všichni mají možnost se dopravit sami do Nového Města na Moravě, přispíváme penězi z rozpočtu na Lékařskou službu první pomoci,“ uvedla možné důvody, proč Ždár bodoval ve zveřejněném průzkumu, senátorka a žďárská starostka Dagmar Zvěřinová. „Jak jsem dále z dokumentu zjistila, budeme se ale muset více zaměřit na oblast kriminality,” doplnila Zvěřinová.

Podle výsledků projektu MasterCardu Česká centra rozvoje 2011 je dále v okresním městě kladně klasifikována mimo jiné poměrně nízká míra nezaměstnanosti. Nejlépe si v kraji vede Havlíčkův Brod se 7,2 procenta, následuje Žďár se 7,5 procenta. O procento vyšší míru nezaměstnanosti vykazuje Jihlava. Naopak nejhůře dopadla oblast kriminality právě ve Žďáře je z Kraje Vysočina evidováno nejvíce násilných trestných činů. Průzkum jich uvádí 15,55 na 10 tisíc obyvatel.

Pro projekt bylo využito dvanáct ukazatelů rozdělených do pěti oblastí. Mezi sledované faktory byla zahrnuta aktuálně diskutovaná témata jako míra i délka nezaměstnanosti, průměrné příjmy, výše důchodů, stáří obyvatel, kvalita zdravotní péče nebo četnost trestných činů, a to vzhledem k počtu obyvatel daných měst.

Ze studie tak dále vyplynulo, že je Žďár ve srovnání s jinými městy na osmém místě v republice pokud jde o výši průměrného plného invalidního důchodu. Pobíraná částka činí 9999 korun. V Jihlavě je to 9647 korun, v Havlíčkově Brodě 9594 korun a v Třebíči, která v této oblasti zaujímá až 56. příčku, 9457 korun. V rámci empirického šetření byla rovněž sledována dvě povolání strojní zámečník s výučním listem a účetní s maturitou a nabízená mzda. Zatímco průměrný plat strojníka zámečníka v Jihlavě dělá dle odborné studie 16 tisíc korun, a je třetí nejvyšší v Česku, ve Žďáře 13 333 korun. Nejvíce si vydělá účetní v Havlíčkově Brodě, a to 15 tisíc korun, ve Žďáře o 500 korun méně, což Žďár společně s Jihlavou řadí na 47. 48. místo v republice.

Naopak v dlouhověkosti žen dosahují města z Vysočiny nejvyšších čísel. Na prvním místě je v Česku Jihlava, na druhém Žďár, na čtvrtém Třebíč. „K pozitivním výsledkům v oblasti naděje dožití obyvatel na Vysočině vede kvalitní životní prostředí spolu se zdravotní a sociální péči,“ poznamenal vedoucí metodického týmu z Vysoké školy ekonomické v Praze René Vokoun.

V žebříčku šedesáti tří měst Česka se na prvním místě podle srovnání platů, nezaměstnanosti, kriminality či zdraví umístil Jindřichův Hradec. Praha škončila druhá, Brno dvadvacáté. Nejhůře se podle socioekonomické studie MasterCard žije lidem v Karviné.

---------------

Poznatky studie

Cena bytu 1+1 (v Kč)

Jihlava 798 600

Havlíčkův Brod 776 500

Žďár nad Sázavou 738 000

Třebíč 690 800

Počet zjištěných trestných činů násilného charakteru na 10 000 obyvatel středního stavu, rok 2010, obec

Žďár nad Sázavou 15,55

Jihlava 9,38

Třebíč 9,21

Havlíčkův Brod 6,59

Naděje dožití, ženy, správní obvod roky 2005 2009

Jihlava 81,14

Žďár nad Sázavou 81,11

Třebíč 80,71

Havlíčkův Brod 79,74

zdroj: MasterCard

--------------------

Dlouhověcí žijíhlavně ve Velké Bíteši

Velká Bíteš - Dožít se ve zdraví více než sta let není výjimkou ve Velké Bíteši na Žďársku. Oslavy podobně vysokých narozenin nejsou na radnici výjimkou.

Letos v srpnu tam oslavila významné životní jubileum bítešská obyvatelka Marie Cahová, která dovršila 105 let věku. Stará dáma žije v tamním domově důchodců a je neobyčejně vitální a energická. Vychovala dva syny a je už šedesát šest let vdovou. Její manžel poslední den druhé světové války zahynul při bombardování Velké Bíteše.

„Marie Cahová je, pokud vím, i nejstarší obyvatelkou Kraje Vysočina,“ sdělil krajský radní Petr Krčál. „Sto a víceletých lidí je však na Vysočině více,“ doplnil radní Krčál.

Známou dlouhověkou ženou z Velké Bíteše byla i Františka Kožnarová, která byla ve svých 107 letech zároveň i nejstarší ženou v České republice. Zesnula letos v únoru, jenom dva týdny poté, co zemřela předchozí nositelka „titulu dlouhověkých“ Marie Smejkalová z Kroměříže. Ta byla jenom o několik měsíců starší než Františka Kožnarová.

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) sta a víceletých lidí v republice stále přibývá, v současné době jich je kolem sedmi stovek.Vyššího věku se podle statistik dožívají výrazně častěji ženy.