Zájem o domácí dovolenou a prohlídky památek a atrakcí potvrdili Deníku i samotní turisté. „Nechtěli jsme řešit cestovní kovidové doklady potřebné pro dovolenou v zahraničí. Cestovali jsme minulé léto výhradně po Česku a byli jsme moc spokojení,“ sdělila turistka Nikola Marková.

V žebříčku nejnavštěvovanějších míst na Vysočině se na šesté příčce umístilo horácké muzeum v Novém Městě na Moravě. „V muzeu Pořádáme spoustu akcí, postupně také vše vylepšujeme,“ sdělila kurátorka muzea Alice Hradilová.

Hidden Retreat
Na vodě, stromě i ve včelíně: Vysočina nabízí netradiční ubytování, podívejte se

V létě muzeum pořádá výstavy na rekonstruované půdě. „Zajímavá je také výstava Aloise Boháče, který už před sto lety maloval fantasy postavičky. Expozice je součástí velké výstavy ve spolupráci s galerií. Jmenuje se Hluboká voda nejhlubší les. Je to určitě část expozice, která stojí za návštěvu. Máme také Strašidelné podzemí, které je návštěvníky velmi oblíbené,“ doplnila Hradilová.

Zvířata téměř na dosah

Na druhém místě oblíbených míst je jihlavská zoologická zahrada. Podle jejího mluvčího stojí za oblíbeností poskytování kvalitního servisu návštěvníkům. „Neustále nabízíme nějaké novinky. Máme expozice, kde jsou lidé zvířatům téměř na dosah. Naše zoo má výbornou polohu. Také převážně rovinný terén umožňuje návštěvu prakticky každému. Můžeme se pyšnit až 290 druhy zvířat a velkým zastoupením kočkovitých šelem, které jsou velmi oblíbené. Zoo má rodinnou atmosféru a z příkladů vím, že se k nám lidé rádi vracejí,“ sdělil mluvčí Jihlavské Zoologické zahrady Martin Maláč.

Slavnostní otevření parku miniatur v Bystřici nad Pernštejnem se bude konat 30. června.
VIDEO: Park miniatur v Bystřici čeká na slavnostní otevření, podívejte se

Nejnavštěvovanější místa Kraje Vysočina:
1. Vodní ráj Jihlava
2. Zoologická zahrada Jihlava
3. Hrad Roštejn
4. Eden – zábavní park v Bystřici nad Pernštejnem
5. Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov
6. Horácké muzeum Nové Město na Moravě

Podle ředitele Centrály cestovního ruchu Czech turism Jana Hegerta ukazuje změna míst, která turisté v České republice loni nejvíc navštěvovali, dvě věci. „Roste význam domácího cestovního ruchu. Je třeba investovat do restartu zahraničního turismu. S tím prvním významně pomáhá náš portál Kudy z nudy, který je evropskou raritou a patří k vůbec nejnavštěvovanějším webům s tipy na výlet,“ vysvětlil Herget.

Ekonom Lukáš Kovanda předpokládá, že trend z minulého roku budeme moci pozorovat také letos. „Zájem v letošním roce podle mě ještě stoupne. Lidé jsou natěšení na utrácení a na návštěvy různých atrakcí, protože v době pandemie tyto památky buď navštěvovat nemohli, nebo pouze v omezené míře,“ řekl Kovanda.

V příštím roce však ekonom počítá s poklesem. „Kvůli inflaci budou lidé šetřit. Dolehne obzvláště krutě až na podzim a v zimě letošního roku. Teprve v příštím roce budou lidé znatelně šetřit a omezí zbytné výdaje za turistické atrakce,“ naznačil Kovanda.