V tu chvíli musely dodržování tradic, nadílku nebo případný úklid domova odsunout na vedlejší kolej. „Štědrý den jsme oslavit vůbec nestihli, jelikož jsem byla v porodnici již od jedné hodiny ranní, rodila jsem pak až ve tři hodiny odpoledne, takže jsem měla jiné starosti. Dárky, oslavy, cukroví - to vše nás čeká, až se vrátíme z porodnice domů. Bude to ale o to hezčí, že nás bude o jednoho více. Tenhle dárek, kterým je náš syn, už nic nepřekoná,“ popsala své pocity o Božím hodu vánočním maminka Veronika Vítková.

Jan Vítek z Černé na Velkomeziříčsku se měl sice podle prognóz lékařů narodit až 4. ledna 2019, nakonec si ale sám zvolil přímo Štědrý den, a to s mírami 3270 gramů a 50 centimetrů.

Na svět se Bartoloměji Horváthovi moc nechtělo - jeho maminka už byla tudíž smířená s vyvolávaným porodem, který byl naplánovaný na 26. prosince. Bezmála čtyřkilový kluk si to s vyvoláním však nakonec rozmyslel a jako datum svého narození si vybral přímo Štědrý den. „Vše začalo už v osm hodin ráno. Mám ještě pětiletého syna, tak tomu jsem naštěstí stihla dát ranní nadílku od Ježíška, pak jsme ale už museli jet do porodnice,“ zavzpomínala Blanka Horváthová z Nového Města na Moravě.

Zhruba týden před Vánocemi se měla podle předpovědí doktorů narodit Sofie Novotná z Velkého Meziříčí. Jenže miminku se na svět příliš nechtělo, následovalo rozhodnutí o vyvolání porodu a po kontrole už maminka Olga Hladíková v novoměstské porodnici zůstala.

A Sofinka? Ta si zvolila pro narození termín 21. prosince; tudíž Štědrý den ona i její máma strávily v nemocnici. „Nijak moc nám to ale nevadí, tatínek za námi o Štědrém dni byl, a i v další dny nás nenechala rodina samotné. A naši blízcí narození Sofie oslavili opravdu dostatečně,“ nechala se s úsměvem slyšet novopečená maminka Olga Hladíková. Vánoční oslava s nadílkou se podle jejích slov bude konat vzápětí poté, co dorazí s holčičkou, která po porodu vážila úctyhodných 4 380 gramů, domů.

V novoměstské nemocnici se snažili, a to nejen maminkám po porodu, ale i ostatním pacientům, již museli během svátků zůstat v tomto zařízení, zpříjemnit Vánoce, jak jen to šlo. K jídlu se tak servírovala polévka, tradiční ryba, bramborový salát, ovoce a i kousek cukroví.

Nemocniční prostory pak oživila vánoční výzdoba, jíž se chopily sestřičky napříč všemi odděleními novoměstského zdravotnického zařízení. Ježíšek nezapomněl rovněž na děti, které musely o Štědrém dni bohužel zůstat v nemocnici. Malé pacienty totiž potěšila spisovatelka Jana Mifková se svou dcerkou, mužem a svojí knihou Hastrmanská pohádka.