Na Vysočině funguje celkem pět okresních sdružení chovatelů, která pořádají různé chovatelské výstavy. Přestože koronavirová opatření jejich počet výrazně omezila, ušáci z Vysočiny si cestu na bedny vítězů našli. „Například Miroslav Caha z Brtnice s králíkem plemene velký světlý stříbřitý zabodoval na mezinárodní výstavě v Žilině,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Nejsou to ale jen výstavy a soutěže, čemu se chovatelé z Vysočiny věnují. Jsou totiž také velmi aktivní ve speciálních klubech drobných zvířat a velkou pozornost věnují výchově mládeže.

Úspěšní chovatelé z Vysočiny

- Josef Dobrovolný s novozélandskými bílými králíky

- Naděžda Marvanová s hermelíny modrookými

- Jiří Jahoda s tříslovými černými králíky

- Miroslav Caha s velkými světlými stříbřitými králíky

„Všem patří uznání a velký dík. V životě totiž není třeba uskutečňovat pouze velké cíle, ale i na malých cílech se musí pracovat s láskou,“ podotkl náměstek hejtmana Lukáš Vlček.

Nejvýznamnější akcí mladých chovatelů králíků, drůbeže i exotických odborností, je celostátní kolo Olympiády mladých chovatelů. „V roce 2019 Vysočinu nejlépe reprezentovala žďárská výprava, ve které soutěžilo šest mládežníků z Bohdalova. Tamní chovatelský kroužek byl založen už v roce 1964,“ připomněla Svatošová.

Před pár dny se všichni zástupci okresních organizací Českého svazu chovatelů sešli na krajském úřadě. Kraj je totiž pravidelně finančně podporuje. „Ročně je to čtvrt milionu korun,“ vyčíslil Vlček.