„Našli jsme to na internetu, pilotní projekt dělali v Odoleně Vodě. Tam už měli osmnáctý ročník. Byli jsme se tam kouknout a strašně se nám to líbilo," řekl náměstek starosty hlavního organizátora Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Březiny Pavel Říha.

Sedmnáct soutěžních disciplín museli zvládnout dobrovolní hasiči z Kuklíku, Daňkovic, Sněžného, Svratky, Herálce, Pusté Rybné, Březin a dalších obcí výhradně v nočních hodinách. Hasiči si nejdříve rozlosovali jednotlivá stanoviště a okolo osmé hodiny večerní vyrazili.

Od osmi do čtyř

„Čtyři soutěžní úkoly se týkaly dopravy vody. Museli jsme také vyhledávat a zachraňovat zraněné osoby. Nechyběly ani vědomostní testy a taky něco pro zpestření, jako například přeříznutí stromu obloukovou pilou, protože ne každý sbor má ve výbavě motorovou pilu a v případě kalamity musí umět zasáhnout i s tím, co má," přiblížil úkoly Noční hlídky 2014 Bohdan Kalina, velitel SDH Kuklík.

Jedna ze soutěžních disciplín probíhala i v Kuklíku. „U nás to bylo vyproštění zraněné figurantky, která propadla pódiem. Bylo to v hodně stísněném prostoru. Soutěžící museli poskytnout první pomoc, při níž bylo potřeba především zafixovat krční páteř a šetrně raněnou naložit na speciální nosítka a vyprostit ven," popsal velitel jednotky.

Soutěž, která končila okolo čtvrté hodiny ranní, stála hasiče mnoho sil. „Fyzicky nejnáročnější byl třísetmetrový transport pacienta ve Spělkově. Po něm jsme byli také nejvíc utahaní. A náročná byla i disciplína v Březinách, kde se vyhledávala osoba, která se nadýchala kouře," vyjádřil se Bohdan Kalina. „Jsem rád, že nám s akcí pomohli i profesionální hasiči ze Svitav, kteří všem hned také řekli, co bylo dobře a co špatně," chválil Pavel Říha.

Vítězem se nakonec stali dobrovolní hasiči z Daňkovic, ale podle organizátorů se vítězi cítili všichni. „Nejkrásnější bylo vidět tu pravou chlapskou radost. Když kluci skončili u posledního sedmnáctého stanoviště a rozhodčí řekl „stop, máte to dobrý" a kluci si navzájem gratulovali a nadšeně se objímali. Bylo to super a jednot