Vorlova pivní jáma, jak zní její oficiální název, je dnes jedinou otevřenou „hospodou“ široko daleko. „Tak to je bomba. Supr nápad,“ ohodnotil novinku u Studnic Martin Janů ze Žďáru nad Sázavou.

Turisté jsou nenadálou možností občerstvení překvapeni. A to velmi příjemně. „Dali jsme si tam malou „svačinku“. A chutnala nám, pivo bylo skvělé,“ řekl Ladislav Rasocha z Havlíčkova Brodu.

Vorlovu pivní jámu vytvořil spolu s kamarády studnický chatař Vojtěch Vitásek. „Chtěl jsem tomu dát nějaký název a nic jiného mě nenapadlo. Tátovi se říká Vorel, tak je to Vorlova pivní jáma. Už od začátku je o ni velký zájem, v létě třeba během jednoho dne padla celá bedna,“ usmívá se Vojtěch Vitásek.

Netradiční občerstvení je – stejně jako v případě lesního baru v Jeseníkách – založeno na poctivosti příchozích. Každý, kdo z Vorlovy jámy něco vypije, měl by do pokladničky vhodit požadovaný obnos. Dvacetikorunu za láhev. A může využít i QR kód pro bezhotovostní platbu.

Velký zájem je i o nealko

Studnická atrakce má i vlastní facebookovou stránku. „Chodí nám tam samé kladné ohlasy. Jsou tam návštěvníci, kteří se tam staví i čtyřikrát za týden. A překvapil mě i velký zájem o nealko nápoje, které pijí hlavně děti,“ poznamenal „vynálezce“ netradičního občerstvení.

Facebookové příspěvky mluví o pivní jámě v superlativech. „Už několikrát jsem se zastavil. Ten výhled a pivo z jámy, prostě super,“ pochválil Honza Daněk.

„Děkujeme Vorle, bodlo,“ vzkázala Lenka Rašková.

Ačkoliv už léto skončilo, zájem o občerstvení prý stále trvá. „Třeba minulou sobotu se vypilo patnáct piv. Takže i v zimě pivo chutná,“ potvrdil Vojtěch Vitásek.