Podle historiků by středověká studna byla pro místní obyvatele i pro návštěvníky města atraktivním zpestřením celého prostoru. To samé si ostatně myslí i sami obyvatelé města. „Mně by se tam určitě taková připomínka minulosti líbila, jsem určitě pro ohrazení a zachování studny," poznamenal třeba Jiří Sobotka ze Žďáru.

Studnu objevili archeologové na „horním rynku", kde bude po opravě náměstí znovu parkoviště. Město každopádně nemá povinnost nalezený objekt zachovat a radní zastupitelstvu zatím návrh rozhodnutí nepředkládali.

Nejstarší objekt v centru Žďáru

Žďár náměstí opravuje za podpory evropských dotací a radní nejdříve chtějí mít jistotu, že kvůli teoretickým pracím okolo studny, jež původní projekt samozřejmě nezahrnuje, nebudou dotace kráceny kvůli nenaplnění hodnoticích kritérií. Pokud se totiž studna zachová, na parkovišti ubudou tři parkovací místa a to je v rozporu s projektem „Názorově jsme se zatím neshodli, jednání bylo posunuto. Pověřili jsme úředníky připravit podrobné materiály pro konzultaci se zástupci Regionálním operačního programu (ROP), zda by byla v rámci rekonstrukce náměstí možná dotace na to, aby studna zůstala zachována," řekl místostarosta Ladislav Bárta.

Dodal, že když se městu podaří obhájit, že objevení studny je věc významná, s níž se v projektu nedalo počítat, může ještě město z ROP získat na její zachování sedmdesátiprocentní příspěvek jako na uznatelný vícenáklad.

Žďárské historiky myšlenka staré kašny na moderním náměstí láká. „Vzhledem k převážně moderní podobě náměstí by byla středověká studna pro obyvatele a návštěvníky města jistě atraktivním zpestřením. Byla by vyhledávaným cílem, stejně jako třeba odkrytá studna na náměstí v Havlíčkově Brodě," shodli se pracvoníci žďárského regionálního muzea Miloslav Lopaur a Stanislav Mikule. Studna je dle nich překvapivě zachovalá a byla by v centru města nejstarším objektem. Hluboká je zřejmě 4 až 6 metrů, průměr včetně spirálovitě kladené kamenné obruby činí dva metry. Původ studny nutno hledat patrně ve 14. století, na přelomu 16. a 17. století byla zasypána a pak vkomponována do obvodové zdi domu číslo popisné 297.