„Výjezdy k nebezpečným rojům začaly letos stejně jako v předešlých letech, tedy s prvním oteplením. Mnohé případy navíc řešíme ještě mimo výjezd,“ popsal Ondřej Novák, velitel Sboru dobrovolných hasičů v Novém Městě na Moravě. Zatímco na jaře a na počátku letního období podle něj vyjíždějí hasiči především při potížích se včelami, od poloviny až konce srpna nastupují zásahy k rojům vos a sršní.

Vysavač na hmyz

Největším pomocníkem je pro jednotky hasičů jednak speciální oblek chránící je před obtížným hmyzem, ale poslední dva roky také moderní vysavač, pomocí kterého jsou roje včel, vos nebo sršní odstraňovány.

„Nyní už je to poměrně snadné, ale dříve jsme měli jenom igelitový pytel, do kterého jsme roj jednoduše sklepali, uzavřeli a potom vystříkali nějakou repelentní látkou,“ zavzpomínal Ondřej Novák.

Hmyz, který hasiči vysavačem během zhruba deseti minut nasají, je pak zahuben pomocí nejrůznějších postřiků od zvěrolékaře. Podle hasičů to není jen kvůli jeho nebezpečnosti pro obyvatele, ale také kvůli případnému šíření nejrůznějších nemocí na ostatní včely či jiný hmyz. „Zachovat jej můžeme například tehdy, kdyby nám to ohlásil včelař, kterému jeho roj unikl. V těchto případech si ho ale majitel obvykle chytí sám,“ říká Ondřej Novák.

K jednomu z posledních případů ve Žďáře vyjížděli ve čtvrtek krátce po čtrnácté hodině hasiči z okresního města – roj včel se tam usadil v městské části Libušín přímo u cyklistické stezky.