„Výstava odkrývá životní příběhy šestnácti lidí, návštěvníci se na ní dozvědí, jak se jim dařilo za monarchie a následně pak za první republiky. Jsou mezi nimi příslušníci různých vrstev, od podnikatelů až po obyčejné zaměstnance a dělníky,“ přitakal historik Miloslav Lopaur.

Zájemci mohou mimo jiné nahlédnout do parádního pokoje středostavovské rodiny. „Nesmělo tam chybět rádio. A také gramofon, a tím pádem ani nabídka gramofonových desek. Jedna deska se tehdy dala přehrát během čtyř minut. V parádním pokoji bývaly i knížky, hlavně národně uvědomělá literatura a drobné památky, jako je například sklo nebo porcelán, ty bývaly vystaveny v takzvaném skleníku. Nábytek, který je v našem parádním pokoji, pochází z bytu živnostníka Otto Kadlece, který měl ve Žďáře instalatérský závod,“ prozradil Miloslav Lopaur.

V expozici lze najít i předměty ze světa dětí – hračky nebo kočárek. Součástí výstavy je také četnická uniforma. „Tu jsme si vypůjčili z Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě. Ve Žďáře nad Sázavou četníci také bývali, nejprve měli stanici na náměstí, později v Nádražní ulici,“ informoval Miloslav Lopaur.

V místnosti s parádním pokojem najdou návštěvníci i kancelář, ta kdysi patřila stejnému majiteli jako nábytek v pokoji. Na stole leží politicky zabarvené dobové brožury, tehdejší tisk nebo diář. „Zlatým hřebem naší výstavy je aparatura na elektroléčbu. Říkáme jí borový háj, neboť se k ní mohly přidávat nejrůznější vůně. Léčila se tak celá řada nemocí, třeba i rýma nebo chřipka. Propagoval ji například žďárský doktor Drož a přístroj na elektroléčbu nesměl chybět v žádné středostavovské rodině,“ poznamenal historik.

Horkovzdušný balon s poštovními zásilkami vzlétne za příznivého počasí ze žďárského náměstí Republiky 27. října mezi 16. a 17. hodinou.
Ze žďárského náměstí vzlétne balon s poštovními zásilkami

Příběhy lidí popsané na výstavních panelech jsou různé. „Máme tady třeba příběh Josefa Havlíčka, slavného sportovce mezinárodního formátu, který bojoval i s legendárním zápasníkem Gustavem Frištenským. Josef Havlíček nakonec skončil jako úplný žebrák, stal se z něj obecní chudý,“ přiblížil jeden z příběhů Miloslav Lopaur ve druhé místnosti, která pro změnu ukazuje bytové zařízení chudších lidí. Domácnost se většinou skládala z obytné kuchyně, k níž přináležela ložnice. „To bylo tak všechno, co tehdejší chudší lidé měli,“ dodal historik.

Návštěvníci expozice mohou nahlédnout rovněž do života dělníků, který v tehdejší době nebyl právě jednoduchý. „Sice byla uzákoněna osmihodinová pracovní doba, ale pro zaměstnance v soukromé sféře neplatila. Odbory se staly legální organizací v každé továrně, ale továrník měl právo odboráře vyhodit z práce,“ doplnil další střípek k mozaice života za první republiky Miloslav Lopaur.

Výstavu Svoboda! doplní v sobotu 20. října Muzejní večer věnovaný stému výročí vzniku Československé republiky. Akce začíná v 17 hodin.

Ilustrační foto.
Vlajky a lípy. Oslavy sto let republiky budou rekordní