VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návrhy na státní vyznamenání je možné posílat do 31. března

Žďársko – Do konce března mohou lidé i organizace předkládat jmenovité podněty k propůjčení nebo udělení státních vyznamenání.

5.3.2014
SDÍLEJ:

Nositeli Řádu Bílého lva jsou i bývalí letci RAF z 2. světové války – plukovník Imrich Gablech z Havlíčkova Brodu (vlevo) a plukovník Emil Boček z Brna (uprostřed) – na snímku společně s poslancem Karlem Černým (vpravo).Foto: Milan Šustr

Podle žďárského poslance Karla Černého, který je místopředsedou podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, je tipy možné nejenom zasílat osobně, ale i předkládat prostřednictvím poslanců či poslaneckých klubů.

Kam přesně mohou lidé jména osob, které by si podle nich zasloužily státní vyznamenání, zasílat?

Podněty je možno zasílat podvýboru organizačního výboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání, Sněmovní 4, 118 26, Praha 1.

Jak přesně by měl takový návrh vypadat a jaké náležitosti musí obsahovat?

Jedná se o základní osobní údaje navrhovaného, to znamená jméno, příjmení, datum narození a adresa, s krátkým odůvodněním návrhu.

Je nějak omezen počet osob navržených jednotlivcem či jednou organizací?

Ne. Není omezen. Návrhy doručené do obou komor parlamentu pak ale následně podléhají výběru.

Co se stane s doručeným návrhem dál?

Podvýbor projedná všechny přijaté návrhy a předloží je poslaneckým klubům k případnému osvojení. Vybrané návrhy doporučí ke schválení usnesení, kterým Poslanecká sněmovna předloží své návrhy prezidentu republiky. Jeho rozhodnutí má konečnou platnost.

Je možné navrhovat i osobnosti již zemřelé k vyznamenání in memoriam?

Ano, i takové návrhy se podávají. I v posledních letech byly vyznamenání in memoriam uděleny.

O jaké osoby by se mělo v souvislosti s udělováním státních vyznamenání jednat?

Propůjčením nebo udělením vyznamenání českým nebo zahraničním osobnostem oceňuje stát jejich mimořádné zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, výsledky vědecké a umělecké práce, sportovní výkony, úsilí o obranu státu, hrdinské a výjimečné činy.

Jakými vyznamenáními mohou být lidé oceněni?

Státními vyznamenáními jsou dva řády a dvě medaile. Řád Bílého lva je určen pro ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku, Řád T.G. Masaryka za vynikající rozvoj demokracie a humanity, Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za zásluhy v boji o záchranu lidského života či značných materiálních hodnot, Medaile Za zásluhy pro vyznamenání osob, které se zasloužily o stát a obec.

Autor: Lenka Mašová

5.3.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš

ANO na Žďársku vyhrálo 132:42

Ilustrační foto.

Plameny po třech porážkách naplno bodovaly

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Vysočina – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb.

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení