Archy s asi třemi tisíci podpisů byly na radnici předány minulý pátek. „Úředníci teď prověřují, jestli petice splňuje zákonem požadované náležitosti," řekla žďárská starostka Dagmar Zvěřinová.

„Trochu jsme si to v těchto věcech zkomplikovali," okomentovala starostka činnost radnice kolem vyhlášky a případného referenda. „Momentálně v jejich vyřizování jedeme takříkajíc po dvou kolejích," řekla.

Jednou z těchto pomyslných kolejí je podle ní návrh na konání referenda. „Přijali jsme petici a okamžitě jsme se jí začali zabývat. Nakládání s peticemi má přísný speciální režim. Ke kontrole ji přebral právní odbor," popsala. V tomto stadiu podle ní samospráva už nemá co konat.

Nové datum

Právní odbor městského úřadu musí nyní všechny formální náležitosti petice do 15 dnů zkontrolovat. Po kontrole se musí vždy dostat petice do projednávání nejbližší rady města, radní tedy o referendu budou jednat 18. srpna.

Návrh na konání referenda zahrnuje 362 petičních archů s více než třemi tisíci podpisů. Zda budou nadále podporovatelé referenda o jeho vypsání usilovat, záleží na výsledku jednání zářijového zastupitelstva.

Radní zastupitelům předloží návrh nové vyhlášky zakazující ve městě provozování sázkových her, loterií a podobných her. „Proti původnímu se návrh změnil v tom, že byl upraven termín účinnosti, a to na 1. října 2014," řekla Zvěřinová. „Pokud bude vyhláška schválena zastupitelstvem 4. září, nemělo by nic bránit tomu, aby od 1. října skutečně platila," doplnila Zvěřinová.

Podle ní je projednávání vyhlášky pro zastupitelstvo šancí, aby se k hazardu ještě před koncem svého volebního období mohlo vyjádřit. „Jestli řeknou zastupitelé ne, tak vyhlášku stáhneme a necháme to dalším. Ať si to obyvatelé rozhodnou v referendu," podotkla starostka. V každém případě je ve Žďáře podle ní regulace hazardu na místě a městem hýbá.

„Zastupitelé slibovali už před rokem, že zákaz hazardu projednají. A výsledek? Ani na jednom ze šesti zasedání se zákaz hazardu neprojednával," upozornil Jan Šedo, člen přípravného výboru referenda.

Je však možné, že na lidové hlasování nakonec vůbec nedojde pokud zastupitelstvo samo hry a loterie v září zakáže. „Samozřejmě pak bychom na referendu netrvali, pozbylo by smyslu. Bude záležet na tom, zda bude schválena vyhláška, a jestli bude udělaná dobře," sdělil Martin Mrkos, jeden z organizátorů žďárského místního referenda.

„Jsem sám zvědav, jestli referendum bude, a jsem pro zákaz hazardu, ať už se ho dosáhne jakkoli. Někdo tomu pokušení prostě neodolá, když má hernu na ráně, někteří lidé si tak můžou přivodit obrovské problémy," myslí si Jindřich Stejskal ze Žďáru.

Město na hracích přístrojích na druhou stranu profituje finančně, za loňský rok na poplatcích a daních ze zisku „přiteklo" do obecní kasy skoro 16,5 milionu korun. Radnice tyto peníze dává hlavně sportovcům, ale i na kulturu nebo rekreační aktivity.

Ve Žďáře nad Sázavou nyní funguje 24 výherních automatů a 204 daleko problematičtějších" videoloterijních terminálů. Těch se „zbavit" je dle radních daleko složitější, protože proces je zdlouhavý.