Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naučná stezka Nové Veselí zaujme místní i turisty

Nové Veselí – Nejnovější naučná stezka Nového Veselí seznamuje návštěvníky s místní historií, významnými stavbami a církevními památkami, osobnostmi městyse i se společenským životem. Přestože Nové Veselí nebylo tradičním centrem historického dění, jeho dějiny jsou více než zajímavé.

10.10.2017
SDÍLEJ:

Stezka nazvaná To naše Nové Veselí má deset zastavení.Foto: archiv Nového Veselí

Jedno z dějinných vláken, které vede k městysi, se například začíná odvíjet v Praze v době, kdy byli z oken Pražského hradu vyhozeni královští místodržící Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka a Jaroslav Bořita z Martinic. A spolu s nimi také písař Filip Fabricius. Pražská defenestrace se v roce 1618 naštěstí obešla bez obětí na životech, a tak mohla být napsána i jedna kapitola z historie Nového Veselí.

„Písař Filip Fabricius se tehdy okamžitě vydal do Vídně informovat císaře Matyáše o událostech v Praze. Za to si vysloužil predikát z Hohenfallu, což doslova znamená z Vysokého pádu. Písařův syn Jan Václav Fabricius měl tři děti. A právě jedno z nich, Johanna Klára, je spojeno s Novým Veselím,“ vysvětlil spojitost historik a muzejník Stanislav Mikule.

Johanna Klára se provdala za císařského dvorního radu Marka Putze z Adlerthurnu. „Nové Veselí se do jejího užívání dostalo poměrně spletitou cestou. Jeho tehdejší majitel Matyáš Berka se zadlužil u bankéřské rodiny Wertemannů. Ti po jeho smrti požadovali vyplacení dlužního úpisu penězi nebo majetkem. Ale protože zadluženi byli i Wertemannové, půjčili si zase roku 1652 od Marka Putze a jeho ženy Johanny Kláry. Ti samozřejmě také požadovali dlužnou částku zpět. Spor se vlekl, mezi tím Marek Putz zemřel a Johanna Klára se znovu provdala za Jiřího Kryštofa z Globic. Nakonec se s Wertemanny dohodla a získala k užívání jejich vídeňský dům a Nové Veselí,“ popsal Stanislav Mikule.

Vnučka z okna svrženého písaře se patrně starala o novoveselské záležitosti, ale nesídlila tam. „Místo ní se na tamní tvrzi usadil roku 1678 její manžel Jiří Kryštof z Globic. Poté, co se Veselí vyhnul mor, nechal tam Jiří Kryštof postavit kapli svatého Rocha,“ doplnil Stanislav Mikule.

Právě Jiří Kryštof z Globic je připomínán na informační tabuli prvního zastavení naučné stezky nazvané To naše Nové Veselí. A stejně tak i další významná novoveselská majitelka - Alena Meziříčská z Lomnice.

„Při tvoření naučné stezky jsme občas narazili i na nějakou tu perličku. Některé zajímavé informace se týkaly například Aleny Meziříčské, šlechtičny, která v Novém Veselí nějakou dobu žila a udržovala kontakty s významnými osobnostmi tehdejší doby. Alena Meziříčská chovala takzvané „kočárové“ psy. Byla to rasa, která vydržela dlouhý běh za kočárem. A jeden pár těchto psů věnovala svému příteli, slovinskému spisovateli Juriji Dalmatinu. Ten pak šířil věhlas tohoto plemene tak, že po něm dostalo jméno - dalmatin. Málokdo ví, že se tak prapůvod psího plemene váže i k Novému Veselí,“ připomenula členka týmu, který naučnou stezku vytvořil, Marcela Vencelidesová.

Aleně Meziříčské neřeknou Novoveselští jinak než naše Alena. „Jsme na ni hrdí, je spjata s našimi místními dějinami, a přestože se na ni v těch velkých dějinách téměř zapomnělo, byla to velmi významná osobnost,“ poznamenala Marcela Vencelidesová.

Naučná stezka má celkem deset zastavení a provede návštěvníky celým městysem. „Jde o okruh dlouhý asi osm kilometrů, ale pouze v rámci Nového Veselí. Na každém zastavení je popsána některá z místních zajímavostí, která se ke konkrétní lokalitě vztahuje. Jsou věnovány kromě historie také například řemeslům, divadlu, hudbě nebo církevním památkám. Každý panel má své vlastní téma, které jsme chtěli místním připomenout a návštěvníkům představit,“ doplnila Marcela Vencelidesová.

Autor: Helena Zelená Křížová

10.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení