Na ležení na pláži není ale nyní vhodná doba, takže naháči míří do uzavřených prostor. V sovotub si dají dostaveníčko v jihlavském Vodním Ráji. Nejen o této akci hovořil Deník s naturistou tělem i duší ze Žďáru nad Sázavou Ivo Žurkem.

Jaký je rozdíl mezi nudistou a naturistou, dvěma pojmy, které jsou pro laickou veřejnost jedno a totéž?
Nudista znamená jednoduše řečeno „hurá, já jsem nahý, a nic jiného mě nezajímá“. Kdežto naturismus je odvozen od slov příroda a přirozený. Takže v dnešní civilizované době je to jakýsi návrat k lidství, k lidské přirozenosti a k přírodě. Dnes se ničíme betonem, asfaltem a ropou a dalšími vynálezy lidské civilizace. A naturismem se vracíme zpět ke kořenům.

Takže naturismus není jen nahota, ale spíše životní styl?
Je to životní styl. I když já mohu mít na naturismus jiný názor než třeba člověk u vedlejšího stolu. Ale celosvětově je to vlastně tolerance vůči přírodě i vůči okolním lidem.

Ale ta nahota v tomto životním stylu také má své místo, že?
Je v tom ekologie a samozřejmě i ta nahota, tedy pobyt v přírodě u vody. V Česku máme asi sto naturistických lokalit. V drtivé většině si je naturisté sami upravují a udržují, vysazují stromy a keře, které pak tvoří přirozené bariéry. To je pak ta praktická stránka ochrany přírody. Ortodoxní naturisté jsou jinak většinou i vegetariáni a žijí velmi zdravým životem.

Je Česká republika tolerantní k naturismu?
Česká republika je poměrně hodně tolerantní. Před námi jsou ještě Holanďané, kteří nás dokonce předběhli v budování naturistických kempů u nás. Nejsou to ale samozřejmě velké pláže, jako třeba ve Španělsku.

Můžete připomenout některé naturistické pláže na Vysočině?
Třeba Domanínský rybník nebo Velké Dářko. Například naturistická lokalita na Dářku patří k těm nejskvělejším v celé České republice.

Nevadí vám okukování kolemjdoucích?
Já jsem muž a muži se na to nedívají nijak kriticky ani bázlivě. Třeba Velké Dářko má trochu výhodu v tom, že je nutné zaparkovat dál a na pláž dojít pěšky. Samozřejmě, že „čumilství“ je na pořadu dne, ale týká se to spíš akvaparků, kde pořádáme některé z akcí.

Mluvil jste o akcích v akvaparcích, co přesně si pod tím máme představit?
Už jich máme za sebou několik, naposledy se přes čtyři stovky naturistů sešly v Čestlicích. I když byly zrovna volby, hořelo výstaviště a staly se různé další události, které hýbaly národem, tak nás tam bylo hodně. Byly tam nejrůznější atrakce, například aquazorbing. Nejdůležitější disciplínou je ale bodypainting neboli malování na tělo.

Přijedete do Jihlavy? Kolik návštěvníků tak očekáváte?
V Jihlavě to bude prakticky rodinná nebo spíše dětská záležitost. Středobodem večera bude soutěž o největší strašidlo. Očekáváme okolo stovky návštěvníků.

Přibývá vás nebo jde o stále stejnou komunitu?
O stejnou komunitu ne, to by byli snad už samí důchodci. Mění se to, ale nepřibývá nás. Přichází poměrně hodně mladých. Vůbec nejlepší naturisti jsou děti, které ještě nejsou zatížené předsudky a je jim celkem jedno, co si o nich kdo řekne. Ty si to užívají a dávají i příklad dospělým.

Je mezi naturisty více mužů nebo žen?
Jednoznačně mužů. Ženy se stydí, ale musím říct, že ohlasy žen, které přijdou na některou z naturistických akcí, jsou skvělé. Ten, kdo to jednou zkusí, zůstane většinou s námi i nadále. Ženy jsou převážně slabší povahy a nenesou moc dobře, když je někdo okukuje. Je mnohem lepší, pokud na akci přijde smíšená dvojice. Člověk se samozřejmě stydí a ženy to mají vrozené. Ale zapudit stud je jenom ku prospěchu člověka.

Hraje tu roli i exhibicionismus?
U určitého procenta asi ano. Ale to jsou většinou nemocní lidé a naturismus jim nepomůže. Je to pro ně spíše berlička, ale to nikam nevede.

--------------

Čtěte také: Vodní Ráj přivítá jen naháče

Helena Zelená Křížová