Přivést vodu do domu, zapojit topení, nebo třeba utáhnout ventil správným nářadím. To vše musí zvládnout instalatéři, které připravují v SOŠ Nové Město na Moravě. A Lukáš Klimeš patří k nejlepším. Však už prý od malička slýchá, jak má šikovné ruce. „Navíc mě to baví. Jsem rád, že jsem se chytil právě v tomhle oboru, protože táta je taky instalatér. Řemeslo máme v rodině, “ říká učeň, který svůj talent předvedl na soutěžních kláních v Jihlavě a Brně.

Na Vysočině skončil Klimeš druhý, stejně jako v jihomoravské metropoli, kde při dubnovém celostátním finále mladých instalatérů přidal i vítězství v týmové soutěži se spolužákem Kamilem Šenkýřem. Učni tehdy měřili své síly v rámci Stavebního veletrhu na brněnském výstavišti.

Více místa, lepší péče. U nemocnice vyroste nový pavilon.
Více místa, lepší péče: u nemocnice v Novém Městě vyroste nový pavilon

Soutěž v Brně se skládala z teoretické části a praxe. „Po písemných testech přišly na řadu praktické zkoušky. Musel jsem mimo jiné předvést, jak umím namontovat umyvadlo, záchod, radiátor nebo podomítkovou baterii,” popsal Lukáš Klimeš soutěž v Brně.

Na novoměstské škole talentovaný učeň skládá závěrečné zkoušky a čeká ho nový život. „Určitě bych chtěl u řemesla zůstat. Hodně však také záleží na kolektivu, ve kterém se člověk ocitne. Já mám nyní štěstí na firmu, kde se řemeslo bere jako poslání. Jak říká můj šéf, člověku by mělo být ctí lidem doma něco namontovat a vidět, že to funguje,” říkal mladý instalatér. Trofej za Učně roku si převezme 13. června v Pacově na galavečeru 11. ročníku ankety Stavba Vysočiny.